Limuzína

Tajemství Kimovy střežené limuzíny. Takto přijel ukončit válku

Svět včera obletěly bizarní obrázky formace bodyguardů vyklusávajících vedle limuzíny severokorejského lídra Kim Čong-una. Tahle podivná šou byla součástí přelomové schůzky vůdců obou Korejí. O Kimovi je známo, že se hodně bojí atentátu a také, že má rád luxusní auta. A co je známo o jeho limuzíně s klusajícím doprovodem?

Místo historického setkání na hranicích obou zemí je 210 kilometrů od severokorejského hlavního města. Jak se Kim dostal tam, Pchjongčchang nezveřejnil, jak odjel zpátky domů, už viděli všichni. Přes nejstřeženější hranici světa ho převezla limuzína Mercedes-Maybach S600 Pullman Guard. Samozřejmě v doprovodu dvanácti běžících strážců dokonale zastřižených po vzoru svého vůdce.

Související obsah

Kim Čong-un je údajně automobilový maniak (a taky gurmán a milovník luxusu i krásných žen), který vlastní sbírku superaut. Většina lidí v KLDR si nemůže dovolit ani jedno auto, vůdce jich má v garážích skoro stovku, jejich hodnota se odhaduje na 20 milionů dolarů.

A dlouhá opancéřovaná luxusní limuzína patří mezi jeho oblíbená vozidla. Objevil se v ní například na jedné z megalomanských vojenských přehlídek v Pchjongčchangu a speciálně upravené mercedesy využívají i jeho generálové:

Kimova limuzína je speciálně upravený 6,4 metrů dlouhý model vyrobený z neprůstřelné oceli a speciálních žáruvzdorných aramidových vláken, které umí posádku ochránit před kulkami i střepinami granátu.

Nejnovější zakázkový plně obrněný Maybach vyjde v přepočtu na nějakých 40 milionů korun, ten Kimův je zřejmě o něco levnější. Jihokorejský deník Čoson Ilbo uvedl, že severokorejský vůdce získal limuzínu v říjnu 2015, nejde tak o úplně poslední verzi. Kimův “jezevčík“ podle médií každopádně podstoupil “výrazné úpravy“ než byl odeslán z Německa.

Není přitom snadné zakázkový vůz do země dostat. Kvůli mezinárodním sankcím automobilky nesmějí taková auta do KLDR dodávat. To ale Kim obchází tím, že objednávky vyřizuje přes společnost založenou v Číně.

Související obsah

Nejnovější verzi opancéřované limuzíny S-Klasse představil Mercedes pod svou luxusní značkou Maybach v roce 2016. Pětitunová mašina má nejvyšší balistickou ochranu, vydrží výbuch šestikilogramové miny i tlakovou vlnu způsobenou explozí 15kilogramové bomby. Kvůli tomu všemu váží “autíčko“ přes pět tun.

Podvozek chrání ocelové pláty, okna jsou pokrytá polykarbonátem a ještě je možné je zatáhnout roletkou z oceli. Místo elektriky je ovládá hydraulika. Vyztužená jsou i kola a pneumatiky umí ujet 30 kilometrů bez vzduchu.

Mercedes-Maybach S600 Pullman Guard pohání sériový šestilitrový dvanáctiválec s výkonem 390 kW.

Interiér je samozřejmě hodně luxusní: nejkvalitnější kůže, sedačky ve stylu křesel, velká obrazovka a špičkové technologie... Všechno, co fanfarón Kim miluje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Limuzína

Důležité Události