Ústavní soud

Tragická nehoda: Odpovídá řidič za nepřipoutaného spolujezdce?

Tragická nehoda: Odpovídá řidič za nepřipoutaného spolujezdce?
Zdroj: HZS ČR

Případ tragické nehody, při které zemřel nepřipoutaný spolujezdec, projednával ve čtvrtek Ústavní soud (ÚS). Řešil, zda je za smrt zodpovědný šofér.

Řidič byl odsouzen kvůli tragické autonehodě, při které zahynul jeho bratr. Ten seděl na sedadle spolujezdce a nebyl připoutaný. Šofér o tom věděl a podle soudu si musel uvědomovat, že v případě nehody hrozí spolujezdci smrt. "Byl podnapilý, jel nepřiměřenou rychlostí a nezvládl řízení," konstatoval soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Související obsah

Řidič ale tvrdil, že bratra opakovaně vyzýval, aby pásy použil. Navíc ho prý spolujezdec před nehodou rozhodil, když ho udeřil do ramene, aby upozornil na hrozící nebezpečí.

Podle Fenyka sice nese zodpovědnost za případnou škodu na zdraví především nepřipoutaný spolujezdec, ovšem jen v situaci, kdy řidič neporuší jinou svou důležitou povinnost.

A ÚS poukázal na to, že řidič porušil hned několik povinností - byl opilý a jel příliš rychle, což vedlo k fatálnímu následku, proto je trestně odpovědný. Přestože byl spolujezdec poučený o připoutání, řidič mu nezajistil bezpečnou přepravu, proto může být za tragickou nehodu souzen a potrestán. ÚS tak stížnost řidiče zamítl.

Zároveň však uvedl, že řidič nemá povinnost zajistit, aby se dospělý spolujezdec připoutal bezpečnostním pásem. Povinnost použít pásy dopadá především na svéprávného spolujezdce samotného. Řidič ale musí dbát na to, aby byly připoutané děti.

V projednávaném případě okresní soud v Olomouci řidiče uznal vinným z ohrožení pod vlivem návykové látky, maření výkonu úředního rozhodnutí a usmrcení z nedbalosti. Dostal čtyři roky vězení plus zákaz řízení na šest a půl roku. Zdravotní pojišťovně měl zaplatit 281 910 korun. Muž se ale hájí tím, že nemůže zodpovídat za rozhodnutí spolujezdce nepoužít pásy.

Související obsah

Olomoucká pobočka krajského soudu pak rozsudek zmírnila na tři roky vězení a pětiletý zákaz. S nárokem na náhradu škody pak krajský soud pojišťovnu odkázal na civilní řízení.

Soudy už v minulosti řešily několik podobných případů a verdikty se lišily. Některé rozsudky trestaly řidiče i za to, že převážením nepřipoutaných dospělých spolujezdců (i na zadních sedadlech) porušil povinnost uloženou zákonem.

Co říká zákon?

Zákon č. 361/2000 Sb. ukládá povinnost přepravované osobě připoutat se za jízdy na sedadle bezpečnostním pásem, je-li jím sedadlo vybaveno. Řidič motorového vozidla má povinnost připoutat se bezpečnostním pásem a také zajistit bezpečnost přepravovaných osob.

Ve výjimečných případech je řidič povinen poučit přepravovanou osobu o její povinnosti připoutat se nebo ji poučit ji o způsobu použití pásů, a to vzhledem ke zdravotnímu stavu této osoby, jejímu věku, či jiným okolnostem.

Spolujezdec má nárok na odškodnění újmy na zdraví v souvislosti s dopravní nehodou. Ale odškodnění se může krátit. A to právě v případech, kdy spolujezdec nebyl připoután nebo sedl do auta, i když věděl, že řidič požil alkohol či jiné návykové látky, nemá řidičské oprávnění nebo že hrozí nezvládnutí řízení za špatných povětrnostních podmínek.

Vždy ale záleží na konkrétních okolnostech. Roli hrají také znalecké posudky, které určují, do jaké míry se na rozsahu zranění podílelo nepoužití bezpečnostních pásů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události