Autoveterán

Tahle škodovka vozila i Gottwalda. Teď se vydala na poslední cestu

Limuzína Škoda VOS, tedy Vládní osobní speciál, se vyráběla mezi lety 1948 a 1953 a vozila komunistické prezidenty Gottwalda a Zápotockého i čínského “Velkého kormidelníka” Mao Ce-tunga. Ze stovky vyrobených kusů přežilo už jen pět. Jeden z nich se ve čtvrtek stěhoval do muzea ve Vysokém Mýtě.

Po asfaltu tahle Škoda VOS najela 51.000 kilometrů, její poslední cesta ale vedla vzduchem. Historický vůz z roku 1945 stěhoval do patra muzea ve Vysokém Mýtě těžký jeřáb.

Život tohoto veterána je jeden velký dobrodružný příběh. Nejspíš se v něm vozil i Klement Gottwald. Auto mělo také pancéřové dvojče. “Vozy byly určeny pro vládní činitele komunistického Československa v 50. letech a vyvážely se i do jiných spřátelených zemí,“ říká ředitel muzea Jiří Junek.

Související obsah

Vozy ale měly dost špatné jízdní vlastnosti, ovládat čtyřtunové auto obrovským volantem nebyla pro vládní řidiče hračka. A tak je brzy vláda nabídla hasičům.

Ze sta vyrobených kusů se dochovalo jen pět, jeden jezdí v Číně a druhý v Rumunsku, kde dostal železniční podvozek a jezdí na kolejích jako drezína.

Muzeum ve Vysokém Mýtě získalo svůj kousek od soukromého sběratele za milion korun. Dostat ho na čestné místo dalo ovšem jeřábníkovi zabrat.

Do vzduchu šlo auto v úzké uličce a pak následoval transport přes sousedovu zahradu. Nic cennějšího jeřábník doteď nezvedal.

Společnost teď limuzíně budou dělat další unikáty, třeba Aero 50 Dynamik, ve kterém jezdil Oldřich Nový ve filmu Valentýn Dobrotivý.
 

TV Nova / TN.cz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autoveterán

Důležité Události