Škoda Superb

Na silnici vyjel samořiditelný Superb! Předjel by ho i cyklista

Škoda Superb byla součástí testování autonomních vozů v Rusku. Jak je vidět na videu, speciálně upravená škodovka jízdu bez řidiče úspěšně zvládla. Jela ale hodně pomalu. Podle ruských úřadů se testovací rychlost pohybuje mezi 15 a 40 km/h.

Škoda Superb je jedním z pěti vozů, na kterých Rusové technologii testují, využívají taky náklaďáky Kamaz, upravený Ford Focus či prapodivné maskované vozítko.

Související obsah

První rozsáhlejší test se v minulém týdnu uskutečnil na zavřeném dálničním úseku, který je součástí staveniště obřího Krymského mostu. Ten má přes Kerčský průliv spojit Rusko s anektovaným územím poloostrova Krym.

Auta bez řidiče opatrně projížděla zhruba desetikilometrovou trasu, na které plnila různé úkoly – zastavit před přecházejícím chodcem, přejet mezi pruhy, zdolat dálniční křižovatku, vyhnout se překážce či rozpoznat značky...

Autonomní technologií a satelitním navigačním systémem auta vybavila ruská firma StarLine. Všechny vozy jezdily bez řidiče, operátoři na ně dohlíželi ze zadních sedadel.

"Bylo to obtížné. Dva týdny jsme pracovali od rána do noci. Poprvé jsme mohli využít dálnici. Dříve jsme inteligentní automobil testovali při rychlosti do 15 km/h, nyní jsme mohli provést testy v rychlosti až 40 km/h. S tím vzniklo mnoho nových úkolů, které bylo třeba vyřešit na místě,“ popsal test vedoucí projektu Boris Ivanov. “Ukázali jsme, že náš vývoj je na velmi vysoké úrovni, " dodal.

Související obsah

Zkouška je první fází většího projektu Karavan, jehož cílem je vytvoření dálniční infrastruktury a úprava legislativy pro pohyb autonomních vozů po veřejných komunikacích v Rusku. Bedlivě na něj dohlížejí ruské úřady a vládní agentura pro silniční dopravu Rosavtodor. Úspěšný test oslavují všechna velká ruská média a StarLine ho popisuje jako “velké vítězství ruské vědy“.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Škoda Superb

Důležité Události