Cestování

Pokuta za brýle a vězení za rychlost. 7 nástrah na cestách!

Pokuta za brýle a vězení za rychlost. 7 nástrah na cestách!
Zdroj: TN.cz

Že s sebou musíme vozit reflexní vesty radši pro celou posádku, že nesmíme mít prošlou lékárničku a že musíme dodržovat běžné předpisy, na to už jsme si tak nějak zvykli. Ale na cestách do zahraničí čekají na řidiče i mnohem rafinovanější nástrahy. Tak schválně: víte, v které zemi musíte mít s sebou náhradní brýle? A kde musíte zajistit zaparkované auto klínem?

Zjistit si předem specifika zemí, do kterých vyrážíte, se fakt vyplatí. Jinak hrozí hodně tučné pokuty a v některých zemích dokonce nucené práce nebo vězení. I v Evropě vás přitom můžou zaskočit i poměrně kuriózní pravidla.

Hodně zvláštní pokuty

Při cestě do Pobaltí se třeba vyplatí mít v autě klíny na zajištění auta ve svahu – bez zarážky můžete v Estonsku dostat pokutu. V Turecku nebo na Kypru musíte mít dva výstražné trojúhelníky, které se v případě nehody dávají nejen dozadu, ale i dopředu. Pokud nosíte dioptrické brýle nebo čočky a chystáte se do Španělska, nezapomeňte si vzít náhradní! A uložte si je tak, abyste na ně za jízdy pohodlně dosáhli – musí totiž vždy být “po ruce“. Na Kypru mají řidiči zakázáno při řízení jíst i pít. A na Ukrajině, v Bulharsku, Lotyšsku, Řecku, Turecku či Polsku musíte mít v autě povinně hasicí přístroj.

V Thajsku hrozí pokuta za řízení “nahoře bez“ ženám, ale i mužům. A ještě jedno kuriózní pravidlo spíš pro zasmání: Pokud žena v americkém Kentucky řídí jen v plavkách, musí mít u sebe zbraň, aby se případně ubránila motoristům opačného pohlaví, nebo musí mít doprovod dvou policistů...

Málo nafouknuté pneumatiky

Do problémů vás můžou v zahraniční dostat i nedostatečně nahuštěné pneumatiky. Třeba v Rakousku si, jak známo, policisté občas rádi smlsnou na podrobné kontrole technického stavu českých aut. A odstavit auto můžou i kvůli tlaku v pneumatikách pod 160 kPa. Pak je dobré mít s sebou pumpičku…

Související obsah

Tak extrémní podhuštění snad nikdo nepřehlédne, ale ani mírné podhuštění jízdním vlastnostem a spotřebě neprospívá. A odborníci upozorňují, že až 90 procent řidičů jezdí na podhuštěných pneumatikách.

Dejte pozor i na změny tlaku po naložení a vyložení velkého nákladu nebo na působení teploty - tlak v pneumatikách se mění přibližně o 7 kPa na 7°C změny teploty vzduchu.

Samozřejmě kontrolujte vzorek - v Evropě je ve všech zemích minimální výška dezénu letních pneumatik 1,6 mm nebo nižší, ale pár milimetrů navíc rozhodně neuškodí.

Související obsah

Jízda na dovolenou na starých zimních gumách vám může kvůli vyšší spotřebě navýšit rozpočet a taky znamenat větší riziko. Zimní pneumatika má ve vysokých teplotách až o 20 % delší brzdnou dráhu a výrazně horší ovladatelnost na mokru. Spotřeba může být oproti letním pneumatikám až o 10 % vyšší.

Únava za 10 tisíc

Jezdit na jeden zátah dlouhé vzdálenosti může být nebezpečné a taky drahé. Například v Chorvatsku policisté na formu řidičů dost dbají. Stačí, aby pojali podezření kvůli váhavé a nejisté jízdě a můžete skončit na vyšetření u doktora. Pokud ten únavu potvrdí, hrozí pokuta až 10 tisíc korun a zadržení řidičáku i na dva dny, než se z únavy vyspíte.

Před delší cestou je třeba se kvalitně vyspat. Pozor především na delší spánkový dluh. Je dobré vyvarovat se těžkých jídel, měli byste dbát na dostatečný příjem tekutin. V kabině vozidla by měla být příjemná teplota a čerstvý vzduch. Odborníci doporučují pravidelné přestávky zhruba po dvou hodinách jízdy. “Vliv únavy na výkon nejen řidičů je srovnatelný s působením alkoholu ve výši až jednoho promile v krvi. To s sebou nese mj. až sedminásobně vyšší pravděpodobnosti účasti řidiče na zaviněné dopravní nehodě,“ varuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.


Kouření

Evropské země postupně zavádějí zákazy kouření v autě, obzvlášť pokud jsou ve voze děti. Naposledy takový zákaz zavedli od 1. května v Rakousku. Za porušení hrozí pokuta 100 eur, za opakovaný prohřešek se částka násobí.

V Irsku a Velké Británii je to podobné jako teď v Rakousku: kouřit se nesmí, pokud v autě cestuje někdo mladší než 18 let. V Řecku, na Kypru nebo ve Francii je kouření zakázáno, jestliže v autě cestují děti mladší než 12 let. V Itálii je kouření zakázáno také v případě, když je v autě těhotná žena. A za takovou cigaretku pak hrozí pokuta až 5000 eur, tedy asi 130 tisíc korun. V Německu si kouření v autě omezené není, ale můžete dostat pokutu až 50 eur, když budete mít z okénka vystrčenou ruku s hořící cigaretou.


Telefonování – zastavit nestačí

Jestliže se chystáte vyrazit do Francie, myslete na to, že za volantem se tam nesmíte svého telefonu ani dotknout! A to ani když si na to zastavíte někde u krajnice. Podle nedávného soudního verdiktu musíte nejprve zajet na vyhrazené parkoviště.

Související obsah

Za telefonování za jízdy, ale i nastavování navigace nebo posílání zpráv hrozí vysoké pokuta i v dalších zemích: Vloni třeba zdvojnásobili sankce ve Velké Británii, přísnější jsou i v Německu, kde nedávno zvýšili pokutu za daný přestupek z 60 na 200 eur, ale k tomu ještě můžete “vyfasovat“ měsíční zákaz řízení. V Itálii za telefonování za volantem hrozí pokuty dokonce přes 600 eur. V Řecku zase není povolené hands free se sluchátkem do ucha.

V řadě zemí (například na Slovensku) si taky dejte pozor, co vám brání ve výhledu - navigace, kamera nebo jiný přístroj nesmí být umístěn na čelním skle v zorném poli řidiče.

Tvrdé tresty

Policisté v zahraničí umí být k turistům dost tvrdí. Kromě vysokých pokut mnohde hrozí i pobyt za mřížemi. Třeba ve Španělsku si za výrazné překročení povolené rychlosti nebo míry alkoholu v krvi můžete “posedět“ dva týdny či dokonce až dva měsíce. Soud vám může i vyměřit veřejně prospěšné práce, a kdo by chtěl místo polehávání na pláži zametat španělské ulice…

Související obsah

Drsní umí být třeba ve Skandinávii či Švýcarsku, kde za rychlost vyměřují pokuty až do výše stovek tisíc korun.

Každopádně se vyplácí s hlídkou moc nediskutovat a pokutu zaplatit – v některých zemích to může znamenat výraznou úsporu. Ve správním řízení můžou být částky až dvojnásobné.

Nezapomeňte na mýto

Před cestou si určitě dobře zkontrolujte formu mýtného nejen v cílové zemi, ale i ve všech, přes které budete projíždět. Jezdit bez známky se fakt nevyplácí. V některých zemích zatím funguje papírová i elektronická forma mýtného a například v Chorvatsku využitím elektronického systému ušetříte i 20 procent z ceny. A pozor si dejte i v případě, že se chystáte na cestách navštívit některé evropské metropole, v některých městech (Berlín, Paříž) musíte mít zvláštní emisní povolení pro vjezd do centra, v jiných (třeba některá italská města) platí částečný či dokonce úplný zákaz vjezdu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události