Stáčení tachometru

Stočené auto o 400 tisíc km? Policie rozkrývá obří podvody

Stočené auto o 400 tisíc km? Policie rozkrývá obří podvody

Skoro tisícovku vytipovaných ojetých aut na českém trhu prověřili od začátku roku středočeští policisté kvůli podezření z podvodů. U 400 vozů podle předběžných výsledků vyšetřování objevili stočený tachometr. Rekord je až neuvěřitelný – jeden z vozů byl "stočený" o víc než 400 000 km.

U čtyř stovek kontrolovaných aut je podle policie důvodné podezření z neoprávněné manipulace. Nejčastější se hodnota stočených kilometrů pohybuje v řádech desítek tisíc.

"Cílem akce není pouze odhalení této nelegální činnosti a zahájení trestního stíhání konkrétních osob, ale také upozornění na tento problém a zlepšení povědomí občanů, kteří do nákupu vozidla investují nemalé částky. Celá akce je teprve na svém počátku a k případnému sdělení obvinění pachatelů dojde v horizontu několika týdnů,“ říká mluvčí Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Zdeněk Chalupa.

Související obsah

Na zátahu proti podvodníkům se podílí společnost Cebia, která pomáhá policistům kontrolovat historii vozů a vytipovat podezřelá auta. "Stáčení tachometrů je dlouhodobý problém, proti kterému je třeba bojovat především prověřováním vozidel. Auto se stočeným tachometrem lze prodat o desítky tisíc dráž, pro některé prodejce může jít o lukrativní byznys. Rozhodli jsme se policii s vyšetřováním a potlačováním této nekalé praktiky na základě žádosti pomoci,“ řekl Martin Pajer ředitel společnosti Cebia, která je lídrem na trhu v prověřování původu a historie vozidel.

Pokud chce člověk minimalizovat riziko budoucích problémů, měl by si možnou manipulaci ověřit například fyzickou kontrolou tachometru a vozidla v nezávislém servisu, nebo právě prověřením historie.

V případě, že se najde byť jediný podezřelý záznam o stavu tachometru, doporučuje Pajer, aby zákazník kontaktoval společnost Cebia, která údaj u dodavatele prověří.

Související obsah

Tím se dají odhalit také případné zamlčené havárie, servisní úkony, odcizení či zatížení leasingem či úvěrem. Cebia prověřuje i originalitu identifikátorů, tedy zda auto nebylo nelegálně předělané z více vozů.

“Upozorňujeme zájemce o koupi ojetého vozidla, aby nepodceňovali jeho prověření a nespokojili se jen s předloženou servisní knihou nebo případně pouhým tvrzením prodejce,“ připomíná policejní mluvčí Chalupa.

Na odhalování stočených ojetin se už roky zaměřuje i Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA). Ta zveřejnila už přes dvanácti tisíc vozů s podezřením na manipulaci se stavem tachometru. “Doporučuji každému, aby si před koupí vůz u nás ověřil. Doufám, že policie dotáhne tuto kauzu do úspěšného konce a “stáčecí chobotnici“ připraví o další chapadlo,“ říká předseda sdružení Zbyněk Veselý.

Související obsah

Podle něj je stočena většina aut z dovozu a rozhodně se nevyplácí kupovat auto tam, kde zájemce nedostane dostatečné a vymahatelné garance, včetně stavu tachometru.

Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu je nelegální manipulace s ujetými kilometry trestným činem podvodu a stáčení tachometru tak lze řešit na základě současné právní úpravy. Trestní sazba může být až 5 let při prokázané škodě od 50.000 do půl milionu korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události