BMW

Propadák, či hvězda? Exdesignér Škody Kabaň ukázal BMW Z4

Propadák, či hvězda? Exdesignér Škody Kabaň ukázal BMW Z4

Někdo ho nenávidí, někdo ho miluje. Akorát to zatím vypadá, že těch prvních je o trochu víc. Řeč není o bývalém designérovi Škody Jozefu Kabaňovi, ale o autě, které před pár dny představil. Tohle je nové BMW Z4, roadster budící vášně příznivců mnichovské značky.

Kabaň přišel do BMW poté, co se v Mladé Boleslavi podílel na vzhledu Kodiaqu, nového Superbu, třetí generace Fabie a taky omlazené Octavie. Ta vyvolala asi největší ohlas kvůli rozdělení předních světlometů na dvě části.

Už před tím designer spoluvytvářel podobu VW Lupo, Seatu Arosa a hlavně Bugatti Veyron.

Související obsah

Od začátku loňského roku má ale na starosti design "bavoráků". A i u BMW hned budí vášně, čistě jeho sice rukopis ponesou nové vozy až v dalších letech, ale už teď Kabaň stál u prvního představení nového dvoumístného roadsteru Z4 pro rok 2019 s elektricky ovládanou plátěnou střechou. V předpremiéře ho ukázal na tradiční nóbl akci Monterey Car Week v Kalifornii.

"Je sportovní, dynamické a zároveň luxusní. Vypadá velmi dobře z každého úhlu a každé perspektivy,“ popisoval nadšeně, když při představování hladil boční linie nového auta.

Kabaň říká, že designer by neměl být předvídatelný, rád budí vášně. A BMW Z4 se to povedlo. Už když při vývoji a testování unikly špionážní fotografie, řada fanoušků zasypala automobilku kritikou.

Zastánci tradice rozcupovali hlavně předek vozu – designéři totiž úplně předělali světlomety, posunuli je výš a trochu je zapustili. Ale hlavně zrušili dvojité kulaté oči uvnitř, kterými jsou "bavoráky" typické. Z4 navíc nemá ani další ikonický znak – mřížka chladiče přišla o vertikální lamely a zčásti i o tvar. Nové ledvinky třeba magazín Motor Trend přirovnal ke Kie Stinger. A to asi v BMW úplně nechtěli…

Související obsah

A mnozí fanoušci přidávají další negativní ohlasy. Nelíbí se jim právě maska a někteří nejsou nadšeni ani z toho, že vůz místo sundavací pevné střechy, která z něj dělala kupé, znovu dostal jen plátěnou.

Podívejte se na srovnání nového BMW Z4 s předchozí generací:

A výsledná podoba? Předek přišel o typický vzhled, je podivný, ale určitě originální. Zbytek roadsteru se nám dost líbí, vypadá dynamicky a ostře. A “zetka“ od BMW byla vždycky trochu zvláštní...

V golfovém klubu kalifornského letoviska Pebble Beach se Z4 ukázala americké smetánce v limitované úvodní sérii M40i First Edition s matnou oranžovou metalízou Frozen Orange. Zadní kola pohání řadový benzínový šestiválec 3.0 TwinPower Turbo s výkonem 340 koní (250 kW), který mu dodává akceleraci z 0 na 100 km/h za 4,6 sekundy a spotřebuje v průměru 7,1-7,4 l paliva na 100 km.

V propagačním videu hraje šedá verze:

Auto má mít tužší podvozek a blížit se na silnici k Porsche Boxster. Díky plátěné střeše je navíc o dost lehčí.

Nahlédněte i do interiéru:

Další informace má automobilka doplnit při dalším představení nového modelu 19. září. Výstavní premiéru bude mít nové BMW Z4 na říjnovém autosalonu v Paříži a do prodeje přijde na jaře příštího roku.

Související obsah

Na stejné platformě vyjede i "japonský" dvojník BMW Z4 – nová Toyota Supra. Ta ale má dostat oblejší tvary, bude k mání jen ve verzi kupé a i na silnici by se měla chovat jinak. Očekávat ji můžeme do konce roku, vyrábí se v rakouském Grazu, stejně jako BMW Z4.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události