Autoservis

Nejvyšší čas! Základní rady, jak správně připravit auto na zimu

Nejvyšší čas! Základní rady, jak správně připravit auto na zimu
Zdroj: Profimedia

Příprava auta na zimu není jen o výměně pneumatik. Na co dalšího bychom se měli zaměřit, abychom si ušetřili starosti až teploty klesnou pod nulu?

Nenechte se ukolébat babím létem. Doba prvních mrazů se blíží a nejvyšší čas připravit auto na zimu nastává právě teď. Tady jsou základní kroky, které se rozhodně vyplatí udělat, než přijde zima.

Nejčastějším zdrojem obtíží v mrazivých ránech bývá baterie. "Akumulátor, který v teplotách nad nulou bez problémů fungoval, často v mrazu bez varování selže," říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

Nejvíce ohrožené jsou akumulátory aut, která málo jezdí. Pokud je tohle váš případ, je dobré akumulátor nechat zkontrolovat a dobít na správnou kapacitu v servisu. Tam vám také řeknou, zda vaše baterka ještě něco vydrží nebo zda si máte koupit novou.

Abyste v případě selhání akumulátoru mohli dojet do servisu vlastním autem, vyplatí se mít ve voze startovací kabely.

Další věc, která vás může v mrazech zaskočit je zamrzlá letní směs nebo voda v nádobce ostřikovačů. Pokud se vám to stane, může pomoct zaparkovat auto na nějakou dobu do podzemních garážích, kde bývají teploty nad nulou. V některých případech ale může mráz nádobku roztrhnout nebo poškodit nějaké další místo v systému ostřikovačů.

Nejméně pracnou prevencí je s blížící se zimou postupně dolévat zimní směs, hned jak se začne objevovat v nabídce na čerpacích stanicích nebo v supermarketech. Je dobré vozit s sebou pár litrů v autě, abyste mohli dolévat podle potřeby a očekávaného počasí.

Související obsah

Důležitý je také stav stěračů. Špatné stěrače jen rozmazávají zimní břečku po skle a zvyšují spotřebu směsi do ostřikovačů. Pokud vám v létě zůstávají na skle kruhové čáry nesetřené kapaliny, je to znamení k jejich výměně. V zimě se totiž problém mnohonásobně zhorší.

Výměnu si můžete provést sami. Nejjednodušší a nejúčinnější je vyměnit celé raménko. Nové raménko zajišťuje dostatečně silný přítlak gumičky na sklo. Na výběr máte od originálních ramének ze značkových servisů po neznačková raménka u čerpacích stanic označená typy vozů, na které jsou vhodná. Lepší je nový neznačkový stěrač než starý značkový.

V zimních ránech bude také důležitá výbava na odstraňování sněhu a ledu ze skel a sněhu z karosérie auta. Je mnohem pohodlnější odstraňovat led škrabkou s rukavicí než třeba plastovou kreditní kartou. “Mnoho řidičů odstraňuje námrazu stěrači. Je to chyba, která zkracuje jejich životnost. Přimrzlé stěrače opatrně odlepte rukou. Pokud to nejde, topte chvilku naplno na sklo a stěrače povolí,“ radí Pavel Foltýn. Do kufru si také přidejte smetáček, pokud možno speciální s dlouhou rukojetí. Při zametání sněhu vám nenapadá do rukávu.

Někdy se stává, že v mezidveřních prostorech přimrzne gumové těsnění dveří ke karosérii a dveře nejdou otevřít. V nabídkách autokosmetiky je celá řada přípravků na ošetření gumových částí automobilu, které mimo jiné zabraňují pevnému přilnutí ledu ke gumám. Nejvhodnější čas k aplikaci je nyní, dokud jsou ještě teploty nad nulou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události