Bolest zad

Bolí vás záda? 8 odborných rad, co (ne)dělat za volantem

Bolí vás záda? 8 odborných rad, co (ne)dělat za volantem
Zdroj: Profimedia

Odborníci v oblasti zdravotní péče mají osm údajně zaručených tipů, jak se zbavit bolesti zad při řízení auta. Pokud řidiči budou dodržovat jejich rady, vyhnou se nepříjemnostem při cestování.

Pokud vás bolí záda, jízda autem může být peklo. Krátká cesta se dá zvládnou jen se zatnutými zuby, dlouhé cestování je nesnesitelné. Jak takovým problémům předcházet? Odborníci z britského ústředí zdravotní pojišťovny AXA PPP dali řidičům osm základních rad. Některé se týkají nastupování a vystupování z auta, další vám pomůžou nastavit si správně sedačku, píše britský Daily Mail. Řada motoristů totiž trpí jen proto, že sedí za volantem v nesprávné poloze.

1. Dejte pozor už před tím, než usednete za volant!

Potíže se zády si můžete velmi snadno způsobit ještě před tím, než usednete do auta. Jednoduše proto, že nastupujete špatně. Správný způsob? Pokud trpíte na bolesti zad, měli byste nastupovat vždy dokořán otevřenými dveřmi a při usedání se rukou přidržet sedačky nebo opěrky hlavy.

Související obsah

Při usedání držte dolní část zad rovně, přikrčte se spíš tak, že se ohnete v kolenou. Sedněte si nejprve na okraj sedačky čelem ven z auta. Až potom přehoďte obě nohy zároveň přes práh a otočte se jedním souvislým pohybem.

2. Nastavte si správně výšku sedadla!

Řada řidičů si nastavuje výšku sedačky prostě podle toho, aby adekvátně viděli přes volant a cítili se při řízení dostatečně vysoko jako "kapitán na můstku" nebo dostatečně nízko jako "závodník ve formuli". Ale to není zrovna způsob, který by snižoval zatížení zad. Podle odborníků je ideální sedák nastavit tak, aby boky byly ve stejné výšce jako kolena.

3. Nechte paže jen mírně ohnuté

Někteří řidiči (a řidičky) se rádi tlačí čelem až na přední sklo, jiní naopak potřebují natažené nohy, a tak si odsouvají sedačku nadoraz a utlačují cestující v zadní řadě. Ani jedno není správně. Experti radí nastavit vzdálenost sedačky tak, aby ruce na volantu byly v poloze “za deset dvě“ ohnuté v loktech o 20 až 30 stupňů. Většina dnešních aut má nastavitelný i volant, takže hledání správné polohy by nemělo být zase tak obtížné.

4. Vzdálenost k pedálům je stejně důležitá jako vzdálenost k volantu

Polohovatelný volant pomůže řidiči i s tím, aby si našel správnou polohu nejen pro ruce, ale i pro nohy. Ty by při řízení měly být ohnuté v úhlu přibližně 45 stupňů. Pokud máte příliš pokrčená na záda bude působit větší tlak. Přehnané natahování nohou zase vede k poloze, kdy páteř nemá dostatečnou oporu.

Zdroj: Profimedia

5. Opřete si bedra

Důležité je správně se opřít. Opěradlo by mělo být nastavené tak, aby přirozeně podepíralo záda od ramen až dolů. Některá auta mají speciální polohovatelnou oporu pro bedra. Ta by měla být nastavena tak, aby podporovala přirozené zakřivení páteře tvaru písmene "S". Tam, kde bederní opěrka není, může posloužit srolovaný ručník – jestliže máte potíže s bedry, umístěte ho mezi dolní část zad a opěradlo, účinek bude podobný.

6. Poloha hlavy je klíčová

Ujistěte se, že je opěrka hlavy ve správné poloze – její střed by měl být ve výšce temene. Když sedíte správně, měla by zadní část hlavy být asi centimetr od polštáře opěrky. Tohle by snad nikoho ani nenapadlo, ale pro jistotu: Nikdy opěrku hlavy neodstraňujte, pomáhá chránit krční páteř před vážným zraněním v případě nehody.

7. Nezapomeňte na zrcátka!

Správné nastavení zpětných zrcátek není podstatné jen pro bezpečnou jízdu. Může to taky přispět pohodě pro vaše záda při řízení. Stačí, když je natočíte tak, abyste dobře viděli, aniž byste zbytečně natáčeli krk, páteř nebo se museli celí jakkoliv kroutit, krčit či zvedat.


8. Vystupování je stejně důležité jako nastupování

Při vystupování nepospíchejte. Postup by měl být podobný jako při nastupování: dveře mějte úplně otevřené, obě nohy vytáčejte z auta zároveň a spodní část zad držte co nejvíc rovnou. Jako opora tentokrát poslouží horní část dveří nebo rukojeť na stropě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Bolest zad

Důležité Události