STK

Je auto v pořádku? 10 věcí, které byste měli zkontrolovat před STK

Je auto v pořádku? 10 věcí, které byste měli zkontrolovat před STK
Zdroj: Profimedia

Zavedení fotografování aut a zpřísnění podmínek zvýšilo počet vozů, které neprošly technickou kontrolou. Mnoha zjištěným závadám by se dalo předejít pravidelnou údržbou nebo kontrolou některých základních položek před zkouškou.

Při kontrole na STK mohou nastat tři možnosti:

1. Vozidlo projde bez závad nebo s lehkými závadami a prohlídka platí 2 roky.

2. Vozidlo má vážné závady a máte 30 dní na odstranění a opakování prohlídky.

3. Vozidlo má nebezpečné závady a nesmí na pozemní komunikaci.

Jak se vyhnout tomu, aby se vaše auto propadlo do druhé nebo, nedej bože, třetí kategorie?

Motor

Měření emisí je od října 2018 součástí kontrolovaných položek STK, takže pokud emisemi neprojdete, pokračujete v STK dále s vážnou závadou. "Dieselové motory, i když jsou v pořádku, mívají častěji problém s kouřivostí. Zvláště při jízdě v nízkých otáčkách se ve výfuku usazují saze, které pak zkreslují měření. Těsně před kontrolou emisí projeďte auto po delší trase a ve vyšších otáčkách, aby se výfuk pročistil. Kouřivost také snižuje pravidelné používání kvalitní nafty," radí Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

Světla

Technik na lince STK vám rád pomůže světla správně seřídit, ale musí vám svítit všechny žárovky. Zkontrolujte, zda Vám svítí přední světlomety, mlhovky, blinkry, mlhovky vzadu, couvací svítilna a všechna brzdová světla.

Kola a pneumatiky

Podívejte se, zda vaše kola a pneumatiky mají správný rozměr, který je uveden v technickém průkazu. Zkontrolujte také opotřebení. Minimální hloubka dezénu u zimních pneumatik je 4 mm a u letních 1,6 mm. "Velmi často se stává, že majitel si na vozidlo namontuje kola, která nejsou zapsána v technickém průkazu. To pak bývá důvodem, proč vůz neprojde kontrolou," říká Foltýn.

Povinná výbava

Do povinné výbavy vozidla podle terminologie STK nepatří jenom lékárna a výstražný trojúhelník, ale i kontroluje se i přítomnost a funkce bezpečnostních pásů, airbagy, zámky, ovladače a rychloměr.

Související obsah

Skla

Zkontrolujte čelní sklo, abyste zajistili, že na něm nejsou žádné praskliny nebo poškození. Prasklina větší než 20 mm ve stírané části je klasifikována jako vážná závada. Dalším problémem může být vyšší než povolené zatemnění skel. Technici také kontrolují, jak funguje stahování oken, stěrače a ostřikovače.

Provozní kapaliny

Technici v STK se zajímají o náplně provozních kapalin jako je motorový olej, kapalina do ostřikovačů, brzdová kapalina, chladící kapalina, palivo. Zvláště je pak zajímají úniky těchto kapalin. Pokud vám z vozu kape olej, rozhodně navštivte nejprve servis.


Kontrolky

Pokud se palubní deska vašeho auta rozsvítí jako vánoční stromek, může vám to na STK způsobit potíže. Kontrolka ABS, kontrolka motoru, kontrolka brzdové kapaliny, kontrolka airbagu nebo oleje by neměly svítit. Pokud ano, jeďte nejprve do servisu.

Brzdy

Pokud slyšíte nějaké zvláštní zvuky nebo auto táhne na jednu stranu, poraďte se v servisu. Velmi často auta neprocházejí technickou kvůli ruční brzdě. Mnoho řidičů ji téměř nepoužívá a pak bývají na STK překvapeni. Pokud si nejste jistí její funkcí, nechte ji raději zkontrolovat.

Související obsah

Řízení

Na lince STK mají zařízení, které odhaluje vůle v mechanismu zavěšení kol a řízení. Velké vůle jsou vážnou závadou a dostanete 30 dní na opravu. Pokud máte pocit, že točíte volantem a nic se neděje, anebo se v plném rejdu ozývají nepěkné zvuky, je dobré se nejdřív poradit v servisu.

Karosérie

Přes STK neprojde vozidlo s pokročilou korozí nosných částí. Tady je každá rada drahá. Také neprojdou nehomologované doplňky, jako ochranné rámy, spoilery nebo přídavná světla.

"Rozhodně nic nezkazíte, zvláště u starších aut, když před STK necháte umýt motor. Špinavý motor prozrazuje špatnou údržbu a naznačuje únik kapalin," přidává radu na závěr Pavel Foltýn z Auto ESA.

Na měření emisí a STK budete potřebovat malý i velký technický průkaz. Ve velkém techničáku se taky dozvíte přesné datum, kdy vám končí platnost technické.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu STK

Důležité Události