Nissan

Exšéf Nissanu zůstává v drsné vazbě. Přišili mu další průšvihy

Exšéf Nissanu zůstává v drsné vazbě. Přišili mu další průšvihy
Zdroj: Profimedia

Už skoro dva měsíce je bývalý předseda správní rady japonské automobilky Nissan Motor Carlos Ghosn ve vazbě. A zůstane tam dál. V tvrdých podmínkách prý zhubl a sešel. U soudu tvrdil, že je nevinný, ale přitom mu přibývají další obvinění.

Bývalému šéfovi Nissanu Carlosi Ghosnovi (64) kvůli finančním deliktům hrozí až deset let vězení a pokuta deset milionů jenů (přes dva miliony korun). I když tvrdí, že je nevinný, ve vazbě nejspíš bude sedět až do zahájení procesu, což podle právníků může trvat ještě půl roku.

Jen pár dní poté, co poprvé vystoupil u soudu s tvrzením, že je nevinný, mu japonská prokuratura přišila další obvinění. Prý v roce 2008 dočasně převedl vlastní osobní investiční ztráty na společnost Nissan a taky v posledních dvou letech podhodnocoval svoje příjmy, informoval britský deník The Guardian. Má jít v přepočtu o skoro miliardu korun.

Pokud by prokurátoři nepřišli s novým obviněním, musel by být Ghosn z vazby propuštěn.

Související obsah

Brazilec libanonského původu Ghosn "sedí" v Japonsku od 19. listopadu, vazbu mu prodloužili už několikrát a žádosti o propuštění na kauci odmítají. Obviněn byl hlavně kvůli tomu, že údajně využíval peníze Nissanu pro vlastní účely a podhodnocoval svoje příjmy i v předchozích letech.

Krátce po zadržení ho automobilka odvolala z postu šéfa správní rady. Zbavila se ho i společnost Mitsubishi, která má s Nissanem uzavřenou dohodu o strategickém parnerství. Dál ale zůstal předsedou správní rady i výkonným ředitelem dalšího partnera v rámci aliance, francouzského Renaultu. Renault prý neobjevil v posledních dvou letech žádné nelegální finanční operace.

V úterý Ghosn poprvé od zatčení veřejně vystoupil během slyšení u soudu, na který mohlo z tisícovky zájemců z řad veřejnosti jen 14 lidí. Média informovala, že dorazil v poutech, plastových pantoflích, šedém úboru ovázaným provazem, strhaný a pohublý.

"Byl jsem nesprávně obviněn a nespravedlivě zadržen na základě bezohledných a nepodložených obvinění," uvedl u soudu. Dodal, že vždy jednal čestně a s vědomím vedení firmy. Vyzdvihoval pozitivní výsledky svého působení v čele automobilky od roku 1999, kdy vedení ztrátového Nissanu převzal.

Jeho rodina si stěžuje na drsné podmínky vazby. Dostává prý jen tři misky rýže denně a shodil 10 kilo. Ghosnova žena Carole se zlobí, že jí japonské úřady odmítají poskytnout podrobnosti o zdravotním stavu manžela. Rodina prý o něj má strach.

"Nedávno jsem se dozvěděla, že můj manžel trpí vysokou horečkou, ale mé informace jsou omezeny na média, nikdo z rodiny neměl od 19. listopadu možnost ho kontaktovat," uvedla ve svém prohlášení z Paříže.

Podle japonských zákonů ho jako zahraničního vězně navštěvují pouze právníci nebo velvyslanci. A na takové zacházení rozhodně nebyl 64letý Ghosn jako vrcholný manažer zvyklý.

Stěžoval na zimu ve vazební věznici i na to, že nemá k dispozici papír, na který by pasal dopisy své rodině. Zpočátku byl držen v malé buňce a spal na futonu, pak podle jeho právníků dostal alespoň větší místnost s postelí.

TN.cz / ČTK,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Nissan

Důležité Události