Bezpečnost

Řidiči se spoléhají na moderní techniku. Stojí je to nervy i peníze

Ani nejdokonalejší technické vymoženosti současných moderních aut nedokážou podle odborníků zabránit nehodě. Důkazem je případ z Vysokého Mýta. Řidič se tam věnoval rádiu a spoléhal se přitom na systém, který ho měl udržet v jízdním pruhu. Jenže neudržel.

Palubní deska nových automobilů začíná připomínat kokpit letadla. Vůz zaparkuje za vás a kamerou vidíte, co se děje za nárazníkem. Senzory hlídají jízdu v pruzích a když lehce vybočíte, volant vám zaškube do dlaní.

"Je to bezpečnostní prvek, je to doplněk. Pomáhá proti únavě," potvrzuje technický ředitel autoservisu Marek Šimík. Pořád ale platí, že auto řídí řidič. Majitel jednoho z aut si ale návod nejspíš špatně prostudoval. Myslel si, že auto bude na silnici držet směr, a tak začal ladit v klidu rádio.

Luxusní auto bylo nové a ještě mělo převozní značky. Kam byla namířená kola, tam jelo a dostalo se do příkopu. K zemi šla pouliční lampa, která navíc spadla na jiný vůz. Poničený je také sloup elektrického vedení i plot u rodinného domu. "Škoda je vyčíslena na částku 542 tisíc korun," popsala událost mluvčí policie Lenka Vilímková.

Související obsah

Není to tak dávno, co na Pardubicku jedna řidička vsadila na parkovacího asistenta. Signalizaci neslyšela, do zrcátka se nepodívala, a tak při couvání srazila cyklistu.

Dalším evergreenem jsou pak navigace a slepá důvěra řidičů v tato zařízení. A tak Praha vzpomíná na řidiče, který autem sjel kvůli navigaci Nuselské schody a Vsetínsko pro změnu na muže za volantem, který se snažil jet dál, i když pod koly měl dávno cyklostezku.

Související obsah

Ať už vás hlas palubní desky zavede kamkoli, nezapomeňte, že pokud jste porušili předpisy, výmluvy na navigaci u policie neobstojí.

pan, Petr Brzek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události