Bodový systém

Dvakrát a dost! Ťok: Nový bodový systém bude trestat hlavně piráty

Dvakrát a dost! Ťok: Nový bodový systém bude trestat hlavně piráty
Zdroj: Mediafax

Návrh změn bodového systému v novele silničního zákona jde do připomínkového řízení. Cílem je zjednodušit systém na tři sazby bodů, nastavit pevně dané blokové pokuty a reagovat na nejčastější prohřešky na silnicích, vzkazuje ministerstvo dopravy.

Přísnější pokuty se budou týkat hlavně pirátů silnic, ostatním úpravy bodového systému nepřinesou zásadní zpřísnění pokut, tvrdí ministerstvo dopravy s tím, že v případě bagatelních přestupků naopak navrhuje pokutu snížit.

"Zaměřujeme se na nejčastější prohřešky na silnicích, které někdy končí i tragicky. Cílem je postihovat především piráty silnic, kteří ohrožují ostatní. Kdo neporušuje pravidla, nemusí se obávat, že od policie dostane vysokou pokutu a body na své konto. Naopak bagatelní přestupky jako špatné parkování, zapomenutí dokladů nebo nízké překročení rychlosti je bez bodů a bez drakonických pokut,“ říká k návrhu novely silničního zákona ministr dopravy Dan Ťok.

Související obsah

Nová podoba bodového systému počítá s udělováním bodů ve třech pásmech 0, 4 a 6 bodů. Zavádí se zároveň princip dvakrát a dost, pokud se tedy řidič dopustí závažného přestupku dvakrát, přijde na rok o řidičské oprávnění.

U bagatelních přestupků může dnes policista na místě uložit až dvoutisícikorunovou pokutu. “U méně závažných přestupků se pokuty sníží. Například překročení rychlosti o 10 km/h, kdy dnes jsou dva body, snižujeme na nulu. Mírnější budou pokuty u špatného parkování, zapomenutí dokladů nebo nerozsvícených světel. U těchto přestupků ponecháme u blokové pokuty rozpětí nula až 1 500 korun, aby policisté měli prostor pro to řidiče na přestupek upozornit a u nejméně závažných řešit domluvou,“ dodává Ťok.

Související obsah

Návrh zavádí pevně dané pokuty, které policie může uložit na místě. Vjetí na železniční přejezd přes zákaz, překročení rychlosti o 50 km/h nebo například projetí křižovatky na červenou bude stát hříšníka 5 000 korun na místě a šest bodů.

Za držení telefonu při řízení nebo nedodržení bezpečné vzdálenosti bude policie na místě rozdávat pokuty až 2.500 korun a řidič vyfasuje čtyři trestné body. Nepoužití bezpečnostních pásů, nepoužití autosedačky, nepřipoutané dítě nebo jízda na motorce bez přilby přijde na 1.500 korun a čtyři body.

O uloženém počtu bodů se řidič okamžitě dozví. Kdo bude chtít, bude moci dostat informaci například textovou zprávou.

Související obsah

Novela také po britském vzoru navrhuje zavedení řidičáku na zkoušku. Ze statistik jednotlivých zemí EU vyplývá, že řidiči s krátkou praxí jsou častými viníky dopravních nehod s vážnými následky. Začínající řidiči by proto mohli mít na první dva roky jen šestibodovou hranici, po které přijdou na rok o řidičský průkaz. Zavedení tohoto opatření například v Rakousku snížilo počet nehod se zraněním o 19 procent, dodává ministerstvo.

Návrh změn mohou do konce února připomínkovat kraje, policie, ostatní ministerstva a další instituce, pak by o něm měli jednat poslanci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Bodový systém

Důležité Události