Spolehlivost

Levná malá auta jsou spolehlivější než drahá SUV, tvrdí průzkum

Levná malá auta jsou spolehlivější než drahá SUV, tvrdí průzkum
Zdroj: Profimedia

Dostanete za víc peněz lepší auto? Tak tohle rozhodně platit nemusí. Malá auta strčí do kapsy velká SUV i luxusní limuzíny, alespoň co se týká spolehlivosti. Ukázal to rozsáhlý průzkum mezi řidiči a majiteli aut.

Vyšší pořizovací cena rozhodně není zárukou větší spolehlivosti. Dokazují to závěry britského průzkumu: Třetina majitelů nejdražších luxusních aut hlásila v průběhu loňského roku poruchu! Druhou nejméně spolehlivou kategorií jsou velká SUV, která stojí kolem milionu korun. Naopak nejspolehlivější jsou nejmenší městská auta s cenou pod 300 tisíc korun.

Malá auta mívají méně problémů a stráví méně času v servisech než SUV a limuzíny. Tvrdí to britské sdružení spotřebitelů vydávající magazín Which? Ve velkém průzkumu srovnávalo zkušenosti řidičů a majitelů 51.000 maximálně tři roky starých vozů. Výsledky přinesl ekonomický portál This is Money.

Související obsah

Nejvíce náchylná k problémům jsou podle průzkumu ta nejdražší auta: luxusní vozy s cenou přes 1,5 milionu korun.

Vybrané výsledky průzkumu:

Výsledky jsou pro majitele nejdražších vozů těžko stravitelné. Naopak majitelé hatchbacků a městských mini, jako je Škoda CitiGo nebo Toyota Aygo, si mohou mnout ruce – vždyť za minimálně pětinovou cenu získali výrazně spolehlivější vůz.

Související obsah

Je samozřejmě jasné, že výsledky jsou relativní. Luxusní auta a velká SUV jsou nabitá výbavou a technologiemi, i proto jsou náchylnější k poruchám. Většinou s nimi také majitelé najezdí mnohem víc kilometrů než s vozítky určenými do města.

Mezi nejčastější závady, které uvádějí majitelé nejdražších vozů, skutečně patří potíže s palubním softwarem infotainmentem, senzory či navigací. Na druhou stranu sem patří i problémy se zamykáním, elektrickými okny či výfukovým systémem, tedy žádná prémiová výbava.

Související obsah

Průzkum tak při porovnání pořizovací ceny, spolehlivosti a ceny za servis a díly jednoznačně vyzdvihuje nejmenší auta.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události