Bezpečnost

Léky za volantem mohou zabíjet. Na které si musíte dát pozor?

Léky za volantem mohou zabíjet. Na které si musíte dát pozor?
Zdroj: Profimedia

Řada léků je pro řidiče nebezpečná. Zvyšují riziko zavinění vážné nehody o desítky procent. Až 10 procent šoférů přitom přiznává, že rizikové medikamenty před jízdou užívá. V Česku už se nebezpečné léky na obalu neoznačují.

Drogy do silničního provozu nepatří, o tom není pochyb. Jenomže i řada léků na předpis či dokonce volně prodejných může být pro řidiče podobně riziková!

"Negativně ovlivňují jejich pozornost, schopnost koncentrace, motoriku a koordinaci pohybů, kvalitu zrakového vnímání, zpomalují reakce, navozují spavost či naopak pocity vnitřního napětí nebo dokonce agresivitu, nejednou i pocity zmatenosti či závrati,“ upozorňují odborníci na bezpečnost dopravy z Platformy VIZE 0.

Související obsah

Projekt Sartre 4, jehož se v letech 2010-2011 zúčastnilo více než 21 tisíc respondentů v 18 evropských státech a Izraeli, dospěl k závěru, že 5 až 10 procent řidičů přiznává užívání léků, jež negativně ovlivňují řidičské schopnosti. Jiný projekt Druid analyzoval vzorky slin u 50 000 šoférů ve 13 zemích. U 4,02 procenta řidičů byly v těle prokázány zakázané návykové látky či nebezpečné medikamenty, v pětině případů ve vzájemné kombinaci či společně s alkoholem.

V Česku specialisté Centra dopravního výzkumu v letech 2008 a 2009 odebrali 2 039 vzorků slin řidičů, 5,3 procenta bylo pozitivních. Nacházelo se v nich 83 zakázaných látek a 55 látek, které sice nejsou zakázány, ale negativně ovlivňují schopnost řídit.

Zrádná může být i kombinace zdánlivě neškodných preparátů či léků s alkoholem. Šoféři si často neuvědomují, že negativní účinek léčiv může přetrvávat mnoho hodin po jejich podání.

Související obsah

Průzkum provedený odborníky z francouzské Université Victor Segalen v Bordeaux u zhruba 72 500 řidičů, kteří při nehodě utrpěli zranění, prokázal, že nebezpečné medikamenty se podepisují na vzniku každé 30. dopravní nehody.

Léky, které jsou pro řidiče nebezpečné

Rizikové jsou hlavně léky, jejichž používání je třeba konzultovat s lékařem či lékárníkem. “Spadá sem široká škála skupin medikamentů, jejichž potenciál přispět ke vzniku nehody je opravdu vysoký,“ podotýká Roman Budský z Vize 0.

• antiepileptika (léky k zabránění vzniku epileptických záchvatů) zvyšují riziko účasti na nehodě o 41 %

• psychoanaleptika (látky stimulující centrální nervový systém) o 31 %

• psycholeptika (látky tlumící centrální nervový systém) o 27 %

• další léky na léčbu nervového systému (vč. léků používaných při léčbě závislosti na alkoholu či opiátech) 46 %

• léky na léčbu diabetu o 20 %

• antiparkinsonika (k tlumení projevů Parkinsonovy choroby) o 15 %

• léky používané při léčbě hypertenze o 7 %

• antihistaminika (léky proti alergii) o 5 %

• analgetika (léky k tlumení bolesti) o 4 %


Jak poznat, že lék může být pro řidiče nebezpečný?

"Motoristé by měli v případě sebemenších pochybností konzultovat vhodnost používání i volně prodejných léků s lékárníkem. Pokud je lék na předpis, rozhodně by měli příslušného lékaře upozornit na to, že usedají za volant. V každém případě se vyplatí pročíst si příbalový leták. Rizikové mohou být i některé volně prodávané přípravky proti kašli, bolesti či kapky do očí," varuje Vize 0.

Související obsah

Pokud šofér prokazatelně způsobí nehodu pod vlivem léku, u něhož je v příbalovém letáku uvedeno upozornění na možné negativní účinky na řízení vozidel, musí počítat s tím, že k tomu bude při vyšetřování přihlédnuto.

Ještě před několika lety byly v Česku rizikové léky na obalu označovány varovným trojúhelníčkem. To už bohužel neplatí. Přitom třeba Francouzi označení nedávno zavedli jako jeden z kroků ke snižování nehodovosti.

Francouzi dělí léky podle jejich možného dopadu na bezpečnost silničního provozu do čtyř kategorií:

- nemají na bezpečnost žádný měřitelný vliv (bez označení)

- vyžadují opatrnost a pečlivé přečtení příbalového letáku, mohou zvýšit riziko zavinění nehody až o 14 % (Niveau 1, žlutý trojúhelník)

- vyžadují vysokou pozornost, zvyšují riziko zavinění nehody až o 30 %, řidiči by měli užívání konzultovat s lékařem či lékárníkem (Niveau 2, oranžový trojúhelník)

- řidiči je nesmí užívat vůbec, při užití narůstá riziko vzniku zaviněné nehody až o 86 %. (Niveau 3, červený trojúhelník)

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události