Tesla

Tesla šokovala dalším propadákem. Dodávky do Evropy váznou

Tesla šokovala dalším propadákem. Dodávky do Evropy váznou
Zdroj: Tesla

Na chvíli se dostali do zisku, jenže následoval další tvrdý pád. Americká Tesla je znovu v obří ztrátě. Ta je mnohem větší, než analytici čekali. Nový Model 3 se nedaří dodávat do Evropy a Asie, v USA zase klesají prodeje starších elektromobilů.

Ztráta 702,1 milionu dolarů, v přepočtu 16,2 miliardy korun. To je hrozivý výsledek amerického výrobce elektromobilů Tesla v prvním čtvrtletí letošního roku. Po ziskovém půlroce tak opět přišel propad. A mnohem větší, než se čekalo.

Tesla se tak vrátila k bídným výsledkům, před rokem byla ztráta 709,6 milionu dolarů. Šéf automobilky Elon Musk přesto slibuje návrat lepších časů - s návratem k zisku ale prý počítá až ve druhé půlce roku.

Teslu brzdí neschopnost dodat nový “levný“ Model 3 z výrobních linek v Kalifornii v dostatečném počtu do Evropy a Asie. Musk přiznává největší logistický problém, s jakým se dosud setkal.

Související obsah

Polovinu dodávek v prvním kvartálu firma vyřídila v posledních deseti dnech. Další budou započítány až v aktuálním čtvrtletí.

Jenomže Tesla nemá problémy jen s Modelem 3. V posledním čtvrtletí jí skoro o polovinu (na 12.100 kusů) klesly i dodávky starších vozů Model S a Model X. Hned se vyrojily obavy, že Model 3 dražší sourozence úplně zazdí a Tesla přijde o další peníze.

Musk ale zdánlivě zůstává v klidu. Tvrdí, že pokles způsobila změna v dotačních pobídkách pro americké zákazníky. Ti se snažili elektromobily pořídit ještě vloni, kdy byly podmínky výhodnější. Tesla očekává, že se zájem postupně zase zvedne. Musk opakuje, že jeho modely si nekonkurují, protože každý je určený pro jiný typ zákazníků.

Související obsah

Firma v březnu splatila dluh 900 milionů dolarů. Její peněžní rezervy se tak snížily z 3,7 miliardy dolarů na 2,2 miliardy. Musk teď připouští, že si firma nejspíš bude muset opařit další kapitál, i když před časem tvrdil, že ho nepotřebuje.

Tržby se Tesle v uplynulém čtvrtletí sice meziročně zvýšily na 4,54 miliardy dolarů (téměř 105 miliard korun), ale proti předchozímu kvartálu je to znatelný pokles o 37 procent.

Tesla letos hodlá dodat na trh 360.000 až 400.000 vozů. Do zisku ji má vrátit právě Model 3, u kterého se Muskovi konečně povedlo srazit cenu a nabídnout ho tak většímu okruhu potenciálních zákazníků.

V březnu konečně splnil slib, že dodá elektromobil, jehož cena klesne k 30.000 dolarů (zhruba 700 tisíc Kč). No splnil... Aspoň se slibu přiblížil. Tesla totiž začala v USA nabízet Model 3 v základní verzi Standard Range s dojezdem na jedno nabití 354 kilometrů a maximální rychlostí 210 km/h. Dá se objednávat on-line a cena je 35.000 dolarů (přes 800 tisíc korun).

Související obsah

Jenže zájemci v Evropě a Asii mají zatím smůlu. Ti si mohou objednat jen vyšší verzi Standard Range Plus. Ta má dojezd 386 km a maximálku na 225 km/h, ale taky má vyšší cenu – v přepočtu vyjde už na víc než 1,1 milionu korun. U dalších variant cenovka dál bobtná a verze Performance přijde už skoro na dva miliony.

Přesto Tesla doufá, že jí Model 3 nakopne a už ve třetím letošním čtvrtletí bude zase v zisku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události