Převod

Polopřevod není možný, i tak hrozí velké problémy! Jak přepsat auto?

Polopřevod není možný, i tak hrozí velké problémy! Jak přepsat auto?
Zdroj: Mediafax

Převod vozidla z původního na nového majitele by měl být o hodně jednodušší než před lety. I tak se ale obě strany můžou dostat do velkých problémů. Jak správně postupovat, abyste se jim vyhnuli?

Ústavní soud ve středu rozhodl, že “vyvlastnění“ aut a motorek, které před lety zůstaly v režimu takzvaného polopřevodu, bylo ve veřejném zájmu a úřady tak na něj měly právo.

Desítky lidí, kteří nedodrželi vypsané lhůty, tak o svá vozidla definitivně přišly. V registru byla taková auta a motorky zapsány jako zaniklá. Jednou pro vždy. Šance na vrácení do provozu v podstatě neexistuje.

Víc o případu zde:

Související obsah

Stát v roce změnou v zákonech chtěl v roce 2015 “pročistit“ registr vozidel, zbavit se aut, která jsou sice zapsaná jako dočasně vyřazená, ale dávno už neexistují. Zákonodárci taky chtěli skoncovat s polopřevody. Týkalo se to převážně aut, které jejich původní majitel sice prodal, ale nový majitel už je nepřepsal na sebe.

Tím vznikal zmatek v tom, kdo je za provoz takového auta zodpovědný, kdo má platit povinné ručení a případné pokuty.

Jak je to tedy s převody nyní? Polopřevod už není možný, převody se zjednodušily, přesto můžou vznikat problémy prodávajícím i kupujícím.

Jak správně přepsat auto či motorku na nového majitele?

Vozidlo auto převádí přímo ze starého majitele na nového, dá se to vyřídit na úřadě kterékoliv obce s rozšířenou působností, nemusíte kvůli tomu na místně příslušný úřad. Stačí jedna návštěva.

Ideálně se na úřadě musí sejít jak prodávající, tak kupující. Přepis je otázkou pár minut.

Problémy můžou nastat, pokud se oba na jednom úřadě nesejdou. Například, pokud jsou každý z jiné části republiky. Převod pak může obstarat jen jeden z nich, musí mít ale od druhého úředně ověřenou plnou moc.

Související obsah

Za převod registrace je každopádně zodpovědný prodávající. A převod musí proběhnout do deseti dnů od podpisu kupní smlouvy. Pokud nebude lhůta dodržena, hrozí prodávajícímu i kupujícímu pokuta až 50.000 korun.

Právníci proto nedoporučují, aby prodávající dával kupujícímu plnou moc či doklady od vozidla a neověřil si, že k převodu skutečně došlo.

Hrozila by mu nejen pokuta, ale dál by byl vedený jako vlastník, a tedy i provozovatel, který musí platit povinné ručení a také pokuty za přestupky, při kterých by nebyl přistižen konkrétní řidič. Od roku 2015 se v takových případech nezkoumá, kdo je skutečným provozovatelem vozidla, platí prostě údaj v registru.

Do problémů se pochopitelně může dostat i kupující. Obzvlášť pokud už za auto zaplatil, předal prodávajícímu plnou moc, ale ten převod neprovedl.

Zákony dávají možnost, jak si dokončení převodu “vynutit“. “Došlo-li ke změně vlastníka silničního vozidla na základě převodu vlastnického práva a dosavadní nebo nový vlastník neposkytl potřebnou součinnost pro podání společné žádosti o zápis změny vlastníka silničního vozidla v registru silničních vozidel ve lhůtě podle § 8 odst. 2, provede obecní úřad obce s rozšířenou působností zápis změny rovněž na žádost dosavadního nebo nového vlastníka,“ píše se v zákoně.


Je třeba aby člověk, který che o změnu zápisu vynutit, podal žádost na úřadě. Ten pak vyrozumí druhého účastníka prodeje a umožní mu se k žádosti vyjádřit. Zároveň ho vyzve k předložení techničáku a stanoví mu lhůtu k nápravě.

Jenže pokud druhá strana na výzvu nereaguje, může být vymáhání dalšího postupu problematické. Hodně záleží na tom, kdo má v ruce doklady.

Pro prodávajícího platí: Nedávat velký techničák z ruky, dokud není převod dokončen!


Pro kupujícího platí: Neplatit za auto, pokud není převod hotový a nemáte v ruce techničák!

Právníci doporučují vše zahrnout už do kupní smlouvy, včetně dohody, jak bude zápis v registru vozidel proveden a případně jaké hrozí oběma stranám sankce za nedodržení.

Dokumenty potřebné k převodu vozidla:

• formulář přihlášky k registraci (je možné si ho stáhnout, nebo vyplnit až na úřadě

• kupní smlouva

• velký technický průkaz

• malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla)

• doklady totožnosti, popř. ověřenou plnou moc protistrany

• protokol o evidenční kontrole vozidla, který není starší 30 dní

• zelená karta - doklad o povinném ručení

Před převodem bude muset někdo zajet na STK, aby získal potřebný protokol o evidenční kontrole. Ten v okamžiku převodu nesmí být starší než 30 dní. Obstarat ho s autem může prodávající i kupující.

Evidenční kontrola stojí 400 korun, dalších 800 korun je poplatek za samotný převod. Platí se i za ověřené podpisu na případné plné moci. Dejte pozor i na ekologickou daň, která se platí při prvním převodu vozidel nesplňujících emisní normy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události