Tesla

Automobilka Tesla je v obřích problémech. Blíží se její konec?

Automobilka Tesla má finanční problémy. Hodnota firmy, která se zabývá hlavně výrobou elektromobilů, klesla od začátku roku o 40 procent a podle expertů bude ještě hůř.

V posledních měsících generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk zavřel obchody, snížil ceny aut, propustil lidi. Snažil se změnit strategii podnikání, nic z toho ale důvěru investorů neobnovilo.

Jen za poslední pololetí klesla hodnota akcií Tesly o tisíce korun a situace se podle expetrů jen tak nezlepší. V nejhorším možném případě by mohla cena spadnout na pouhých deset dolarů za kus - tedy v přepočtu asi na 200 korun.

A tak je dost možné, že se sny o elektromobilovém gigantovi, který měl změnit svět, brzy rozplynou.

Související obsah

"Situace je alarmující. Tesla se snaží dostat na trh robotické taxíky a další sci-fi projekty. Místo toho by se měla soustředit na naplnění poptávky po Modelu 3 a zjednodušení svého byznys plánu," uvedl analytik Dan Ives pro Business Insider.

Ve středu se dostal na veřejnost další nepříliš pozitivní výhled - analytik banky Morgan Stanley Adam Jonas v nahrávce skoro hodinového telefonátu rozebírá s investory obavy o budoucnost firmy, která měla mít skvělou budoucnost. Týkají se vysokých nákladů i dluhů a taky klesající poptávky, hrozby obchodních regulací a ne moc dobrých vyhlídek na čínském trhu. Podle Jonase Tesla "pálí peníze" a reálně jí hrozí nucená restrukturalizace.

Tesla spoléhala na "lidový" Model 3 a mimo jiné na zájem zákazníků mimo americký trh. Jenomže vůz se vyrábí v Kalifornii a Elon Musk už dříve přiznal, že přesun aut na asijský a evropský trh je pro něj největší logistickou překážkou.

Související obsah

Klasá i poptávka po stávajících Modelech S a X.

Prodej aut mimo Spojené státy tak vázne. Výdělky Tesly jsou nejnižší od konce roku 2016 a věřitelé firmě přestávají věřit.

Navíc se ukazuje, že ani chystaný crossover Model Y nebude pro zákazníky taková pecka, jak se čekalo. "Model Y nikoho nezajímá," tvrdí dokonce Jonas.

Související obsah

Zahraniční média spekulují, že by mohla být Tesla v budoucnu dokonce na prodej. Experti jsou si ale jistí, že se jí Musk nevzdá bez boje.

TV Nova / kv / TN.cz,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události