Bojová vozidla

Pancéřovaný český gepard. Tohle je bojový stroj pro speciální jednotky

Pancéřovaný český gepard. Tohle je bojový stroj pro speciální jednotky
Zdroj: CSG

Po kapotou má výkonný osmiválec, zvládne převážet šest vojáků v plné polní až 1000 km na jedno tankování a může být ověšený zbraněmi. Gepard je lehké bojové vozidlo postavené v Česku.

Vojenský speciál LRPV Gepard je určený pro speciální a výsadkové jednotky. Tomu je pořízeno vše.

“Vývoj vozidla probíhal na základě konkrétních armádních požadavků a odborných konzultací s potenciálními uživateli z řad speciálních a výsadkových sil. Byl kladen důraz na vysoký stupeň mobility a zároveň velkou užitečnou hmotnost v dané kategorii, dostatečný vnitřní prostor pro převoz až šesti vojáků včetně potřebné výstroje, výzbroje a palubního vybavení i nejmodernějších komunikačních systémů,“ popisuje mluvčí automobilky Tatra a holdingu Czechoslovak group Daniel Potocký.

Divize Tatra Defence Vehicle vyvinula a provádí montáž konzol, držáků a lafet pro předepsanou výzbroj, firma Excalibur Army má na starosti elektroinstalaci a ochranné prvky. Militarizované platformy i prvky pancéřové ochrany doplnila plzeňská společnost Dajbych, která se specializuje na prodej, servis a úpravy terénních vozů.

Související obsah

Gepard stojí na osvědčeném podvozku Toyoty Land Cruiser řady 70. Vybaven je osmiválcovým vznětovým motorem o výkonu 189 kW, dvěma palivovými nádržemi s objemem 180 litrů a je schopen táhnout bržděný přívěs až do váhy 3,5 tuny. Všechna kola včetně rezervních jsou vybavena systémem nouzového dojezdu.

• Počet členů posádky : 6 – 7

• Celková hmotnost vozidla 6 000 kg

• Užitečná hmotnost 1 900 kg

• Objem palivové nádrže 180 l (2 nádrže)

• Dojez 1 000 km

• Maximální rychlost 140 km/h

• Pohon 4x4 s uzávěrkami diferenciálů obou náprav

• Úchyty pro transport vrtulníkem

Soustava lafet umístěných na střeše vozidla, u všech čtyř dveří a na zádi umožňuje hodně silnou výzbroj. Gepard může mít těžký kulomet M2 ráže 12,7 mm i lehké kulomety Minimi ráží 7,62 nebo 5,56 mm. Do výzbroje patří i přenosné protitankové zbraně, jakými jsou dva kusy RPG-75, dva kusy Carl Gustav M3 a lehký minomet Antos Commando 60 mm.

Konstrukce umožňuje instalaci přídavného pancéřování, vozidlo tak může disponovat silnou balistickou odolností a odpovídající protivýbuchovou ochranou podlahy.

“I v konfiguraci s nejvyšší možnou mírou odolnosti je vozidlo schopno bojového nasazení bez omezení s kompletní šestičlennou osádkou, plnou výstrojí, výzbrojí a vybavením, přičemž je zachována i rezerva do vyčerpání maximální nosnosti. Celková maximální hmotnost vozidla LRPV Gepard činí 5,8 tuny a užitečná nosnost 1,4 tuny,“ doplňuje Potocký.

Související obsah

Gepard tak má potenciál nahradit dosluhující vozy Land Rover Defender 130 Kajman ve výzbroji Armády České republiky.

České bojové vozidlo je aktuálně k vidění na brněnském výstavišti v rámci veletrhu obranných a bezpečnostních technologií IDET 2019. Za konstrukční kvality i schopnosti a výkony dostal dokonce ocenění odborné poroty Zlatý IDET.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události