Za volantem

Horká novinka: Volant bude dávat řidiči instrukce změnou teploty

Horká novinka: Volant bude dávat řidiči instrukce změnou teploty
Zdroj: Jaguar Land Rover

Volant, který se na stranách rychle ohřívá a zase chladí. To je novinka, která má pomoci řidičům s navigací a přispět k boji proti nepozornosti při jízdě.

“Smyslový volant” vyvinula automobilka Jaguar Land Rover ve spolupráci s univerzitou ve skotském Glasgow. Vydává tepelné impulsy, takže se po rukou řidiče dokáže rychle ohřát a zase ochladit.

Rozdíl má být až 6 stupňů Celsia, což by mělo být dostatečné, aby řidič cítil, co mu chce volant říct. Technologie je propojená s navigací a změnou teploty pod jednou nebo druhou rukou dává pokyny, na kterou stranu je třeba odbočit. Může také informovat šoféra, kdy je třeba změnit jízdní pruh na dálnici nebo upozornit na blížící se křižovatku.

Související obsah

“Výzkum potvrdil, že lidé snadno pochopí, jak zahřívání a ochlazování upozorňuje na změnu směru. Jemnost ve změně teploty může být ideální pro zpětnou vazbu v případech, které nevyžadují intenzivní zvukové varování nebo vibrace,” popsal Alexandros Mouzakitis, který se v automobilce věnuje technologickému výzkumu.

Novinka má přispět ke zvýšení bezpečnosti na silnicích. Jaguar Land Rover věří, že termální podněty by mohly být jednou z metod, jak bojovat s nepozorností. Například snížením času, kdy musí řidič odvrátit oči od silnice, aby studoval pokyny na displeji navigace.

Pokyny udávané změnou teploty se můžou hodit i za snížené viditelnosti nebo usnadnit orientaci na složitějších křižovatkách a dálničních sjezdech.

Související obsah

Podle studií by technologie mohla dávat řidičům i další upozornění, například, že dochází palivo, nebo že je v okolí zajímavé místo, které stojí za zastávku. V budoucnu by měl řidič podle teploty poznat, kdy řízení převzal autopilot.

“Bezpečnost je pro Jaguar Land Rover prioritou číslo jedna a my jsme odhodláni neustále zlepšovat naše vozy souběžně s nejnovějším technologickým vývojem a připravovat se na budoucnost spojenou s autonomním řízením,” dodal Mouzakitis.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události