Za volantem

Na co si dát pozor za volantem: 7 největších nástrah letního provozu

Na co si dát pozor za volantem: 7 největších nástrah letního provozu
Zdroj: Profimedia

Nemusíme jet ani na dalekou cestu do zahraničí, abychom si užili perné chvilky za volantem. Stačí letní víkendový provoz. Na co si dát v létě za volantem pozor?

“V létě na řidiče čeká celá řada nástrah v podobě počasí, uzavírek, kolon, zvěře, cyklistů, motorkářů a ostatních řidičů. Základními prvky prevence proti nehodám v letním provozu je klid, rozvaha, defenzivní jízda a předvídatelné chování,” říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Horko za volantem

Když musíte zastavit s autem v koloně na slunci, mnohdy vás ani klimatizace neochrání od nepříjemného horka. Nepohodlí se zvyšuje a nálada v autě se zhoršuje. Snažte se doplňovat tekutiny a mít po ruce ručník, do kterého si můžete otírat pot. Pokud jste spolujezdec, nestresujte řidiče nadáváním na poměry, ale pokuste se situaci odlehčit.

Oslepující slunce

V podvečerních hodinách za jasných dnů dokáže být slunce pěkně ostré. K náhlému oslnění může dojít, například když vyjedete z lesa do otevřené krajiny. Snažte se na oslnění nereagovat prudkými pohyby. Mohli byste skončit mimo silnici, v protisměru nebo prudkou reakcí zaskočit ostatní řidiče. Dejte nohu z plynu, vyklopte stínítko a předvídatelně zpomalte.

Podobná rada platí i ve chvíli, kdy přejíždíte z ostrého slunce do stínu. Oči se musí ostrému přechodu přizpůsobit. Když vjíždíte do lesa, počítejte s tím a raději zpomalte.

Zatopená silnice po přívalových deštích

“S osobním vozem byste neměli projíždět vodou, která je víc než 15 centimetrů hluboká. Jinak riskujete zaplavení motoru nebo poškození elektroinstalace a elektrických systémů vozidla. Pokud máte SUV, můžete projet i hlubší vodou,” upozorňuje Pavel Foltýn. Jediným možným způsobem, jak změřit hloubku, je vyhrnout si kalhoty a prozkoumat dno třeba proutkem ulomeným u silnice. Neprojíždějte ani proudící vodou. Síla proudu se těžko odhaduje a voda by vás i s autem mohla smést ze silnice. Když se ujistíte, že můžete projet, projíždějte pomalu, ale plynule.

Zvěř na silnici

Nikdy se nesnažte provádět takzvaný “losí test”, čili prudký vyhýbací manévr. Je velké riziko, že skončíte mimo silnici ve stromě nebo se střetnete s autem v protisměru.

Související obsah

Raději pevně držte volant přímo a pevně, zabrzděte. ABS funguje nejlépe při maximálním tlaku na brzdový pedál.

Když se na vás lepí agresivní řidič

Občas se může stát, že se na vás někdo lepí, protože má dobrý důvod pospíchat, když třeba veze zraněného do nemocnice. Většinou se ale jedná o jiný případ - vystresované agresivní řidiče, kterým je lépe se co nejdříve vyhnout.

Související obsah

Takovému řidiči radši neblokujete cestu a nebraňte předjetí. Při první příležitosti dejte nohu z plynu, zapněte pravý blinkr. Jde o především o vaši bezpečnost.

Auto nebo motorka v protisměru

Pokud je ještě daleko, snažte se na sebe upozornit blikáním dálkovými světly. Abyste se vyhnuli střetu, nedívejte se upřeně na blížící se vozidlo, ale sledujte očima stopu, po které se mu vyhnete. Dívejte se kudy chcete jet.

Objíždění cyklistů

Pokud je v protisměru provoz, je lepší zpomalit než cyklisty objíždět na těsno. Pokud provoz v protisměru není, snažte cyklisty objíždět velkým obloukem a sníženou rychlostí.

Související obsah

Každý řidič auta by si měl vyzkoušet jaké to je být cyklistou a naopak. Pak by se možná vztahy řidičů a cyklistů vylepšily.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události