Mytí auta

Pyl stále útočí. Jak se ho zbavit a nezničit lak?

Řidiče po celé republice trápí jedna věc - a to pyl, který pokryl jejich auta. Zbavit se ho je snadné, ale pozor, řada z nás si auto umývá špatným způsobem a místo toho, abychom si vůz zkrášlili, si ho naopak můžeme odřít.

To, co v těchto dnech pokrývá kapoty tisíců českých aut, tady zřejmě ještě nebylo. Silné nánosy pylu v kombinaci s lepkavou šťávou z javorů a dalších dřevin... Zbavit se takové vrstvy a nepoškrábat lak není jednoduché.

Provozovatelé myček tak hlásí tučné tržby. Ne každý ale do myčky zamíří. Řada řidičů raději volí ruční mytí ve vlastní režii. I při něm se dá udělat hodně chyb. Jak se jich vyvarovat? Tady je pár tipů:

Lepkavé skvrny nechte odmočit

Klidně auto ostříkejte wapkou jen čistou vodou, nebo vodou se speciálním šamponem. Ostřik ale neodstraní všechno, přilepené nečistoty je potřeba odstranit pečlivěji.

Související obsah

Přilepený hmyz nedrhněte! Vylučuje látky, které mohou chemicky reagovat s vrchní vrstvou laku. Zásadou je použít na jejich odstranění hodně vody. Takže nejdřív pořádně odmáčejte.

Nepoužívejte houbu

A k umývání auta byste rozhodně neměli používat houbu, protože se v ní usazují malé nečistoty, kterými si pak při otírání odřete lak. Lepší je žínka s nerovným povrchem.

Žínka může být i se střapci. A rozhodně si nezapomeňte sundat prstýnky a hodinky. I jimi si můžete lak poškrábat. Na žínku potom nepatří běžné saponáty na nádobí. Agresivní prostředky mohou narušit vrstvu vosku a v extrémním případě i poškodit lak. Laku vašeho vozu více svědčí speciální autošampony.

Související obsah

Žínku každopádně často vyplachujte a vodu měňte, ve špinavém kbelíku se na ní umyté nečistoty nalepí znovu.

Umyjte podběhy

Řada lidí myje auto pouze na místech, která jsou vidět. Pozornost byste ale měli věnovat i podběhům. Hromadí se v nich nejen bláto. Pokud nečistoty neodstraníte, budou držet vlhkost a rez na sebe nedá dlouho čekat.


Utírejte do sucha

Další chybou je, že někteří řidiči nechávají své auto uschnout na sluníčku, pak jsou ale vidět zaschlé kapky, správně byste si auto měli usušit sami. Používejte jemný hadr a přesvědčte se, že jste před tím opravdu smyli všechny nečistoty, které by při leštění mohly škrábat lak.

Následné nanesení vosku laku jen prospěje, prodlouží dobu, než budete muset auto zase důkladně drhnout, a dodá ochrannou vrstvu. A na ní by se nemělo jen tak něco přilepit. Ani další pyl!

Pozor na myčky

Pokud využíváte raději myčky, tak si vybírejte ty, které nepoužívají příliš staré kartáče s roztřepenými konci, i v nich by se mohly usazovat nečistoty, které by mohly poškodit lak.

Nezapomeňte na vnitřek

Pyl se usazuje i na sedačkách, v koberečcích a na obložení interiéru, stačí na chvíli nechat otevřené okno nebo dveře. Hlavně pokud bojujete s alergií, důkladnou očistu vnitřku nepodceňujte. Takže: Lux a speciální kapesníčky nebo utěrka. Dokonalé odstranění pak zajistí hloubkové čištění v myčce, která tuhle službu nabízí.

Alergici by si rozhodně měli ověřit, že mají funkční a kvalitní kabinový filtr. Ten posádku ochrání od pylu, který se jinak dovnitř dostane přes ventilační a klimatizační systém.

TV Nova / TN.cz,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události