Pojišťovna

Tajemné obrysy mrtvých chodců v českých městech. Co mají znamenat?

Tajemné obrysy mrtvých chodců v českých městech. Co mají znamenat?
Zdroj: ČAP

Nepozornost neohrožuje jen řidiče, ale i chodce. Polovina z nich sleduje u silnic spíš mobil než provoz. I kvůli tomu bývají často obětí srážky. Kde jsou riziková místa?

Na chodnících v sedmi krajských městech se během tohoto týdne postupně objeví obrysy postav a stylizované pomníčky. Mají upozornit na fatální následky, které pro chodce může znamenat nepozornost.

Siluety připomínající oběti nehod budou doplněné hashtagem #113. “Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v České republice za loňský rok,” vysvětluje mluvčí České asociace pojišťoven (ČAP) Veronika Exnerová.

Akce je součástí kampaně ČAP #nepozornostzabiji, která i v letošním roce upozorňuje na rizika manipulace s mobilním telefonem ve chvílích, kdy je člověk účastníkem provozu na pozemních komunikacích.

Související obsah

Kritická místa bývají často na hlavních křižovatkách uvnitř velkých měst. Kampaň proto běží v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové, Liberci, Olomouci a Ostravě. Jen v těchto sedmi městech se za posledních šest let stalo celkem 7 421 nehod s účastí chodce.

Lokality, kde jsou polepy a pomníky instalovány, vybírala ČAP ve spolupráci s Policií ČR na základě statistik nehodovosti a zároveň tak, aby neohrozila plynulost provozu. ”Kampaň Nepozornost zabíjí vnímám jako účinnou především proto, že je zaměřená na emoce a na bezpečnost našich nejbližších, proto věřím, že i upozornění na konkrétní místa smrtelných dopravních nehod a nalepené obrysy postav na vytipovaných místech přivedou k zamyšlení nad vlastní zranitelností každého z nás,“ říká Zuzana Pidrmanová z policejního prezidia.

Kde jsou riziková místa?

Praha

Brno

Ostrava

Plzeň

Liberec

Olomouc

Hradec Králové

“V loňském roce jsme se s kampaní Nepozornost zabíjí soustředili zejména na problematiku telefonování za volantem. Ovšem i nepozorní chodci, kteří se v blízkosti vozovky věnují spíše mobilnímu telefonu než sledování provozu, výrazně zvyšují riziko nehody. Takové chování podle průzkumu přiznávají celé dvě třetiny chodců ve věku od 18 do 44 let. U dětí a mladistvých toto číslo může být patrně ještě vyšší,“ dodává ke kampani výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

Kampaň #nepozornostzabiji odstartovala v polovině května loňského roku a letos poběží až do konce září.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události