Začátek školy

Kritický týden: do ulic míří stovky policistů. Řidiči si musí dát pozor

Kritický týden: do ulic míří stovky policistů. Řidiči si musí dát pozor
Zdroj: Mediafax

Začátek září každoročně znamená změnu - po klidnějších prázdninách se do ulic vrátí děti. Obzvláště první dny školního roku jsou rizikové. Na co si máme jako řidiči dát pozor?

“První týden prázdnin bývá z hlediska nehod s dětmi mnohem více kritický v porovnání s ostatními týdny roku. Je to proto, že většina dětí si během prázdnin odvykne na silný provoz a řidiči zase na pohyb dětí na přechodech a chodnících. I když policie nasazuje každý rok na kritická místa u škol hlídky, nemohou být všude. Odpovědnost spočívá hlavně na řidičích samotných,” říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Jako řidiči bychom měli vědět, jak dítě vnímá provoz na ulici. Byla by chyba předpokládat, že se děti orientují stejně jako dospělí. Uvažují, vidí a slyší úplně jinak.

Čím je dítě mladší, tím je pro něj doprava méně pochopitelná a komplikovanější. Čím je menší, tím horší má výhled a také řidiči jej mohu snáze přehlédnout. Malé dítě také potřebuje k přechodu silnice mnohem delší čas.


Posílené hlídky

Na provoz v ulicích budou dohlížet posílené hlídky městské i státní policie. Například v Brně zamíří ke školám a přechodům pro chodce na 300 strážníků. Stejně jako v dalších městech budou celý příští týden zastavovat provoz, rozdávat reflexní prvky a upozorňovat řidiče, že mají před školami po dvou měsících opět zvolnit a zbystřit.

Související obsah

“Pozornější by měli být v ranních i odpoledních hodinách po celém městě. Děti mohou být nepozorné a nečekaně jim vstoupit do cesty, vyběhnout zpoza autobusu nebo jinak zazmatkovat. Všechno začíná nanovo. Po prázdninách posiluje individuální a hromadná doprava, školáci budou cestou ke škole zabraní do nadšených rozhovorů, při kterých si budou vyměňovat zážitky z prázdnin, a budou rozpustilí a roztržití,“ upozorňuje šéf brněnských strážníků Luboš Oprchal.

Děti jsou obzvlášť po volnějším prázdninovém režimu těkavé a neudrží pozornost. Snadno se zaměří na něco momentálně lákavého nebo na kamarády. Pak následují spontánní reakce bez jakéhokoliv vnímání okolí.

Policie ČR už tradičně od pondělí 2. září do pátku 6. září rozjíždí podzimní část projektu ”Zebra se za tebe nerozhlédne“. Policisté budou sledovat chodce při přecházení, oslovovat je a předškoláky i školáky odměňovat za dodržování pravidel. Cílem projektu je preventivně působit na chodce a další účastníky silničního provozu.

Děti v blízkosti silnice jsou nevypočitatelné. Značka Pozor děti je skutečně důležitá a měla by vždy připomenout, že je potřeba snížit rychlost a zvýšit pozornost.

Vidí, slyší i reagují jinak

Dítě snadno vběhne na přechod i když svítí červená nebo vyběhne na silnici mezi zaparkovanými auty. Když se děti dostanou do složité situace, mají třikrát delší reakční dobu oproti dospělým.

Také zorné pole dětí je mnohem menší než u dospělého člověka. Auto jedoucí z boku je pro dítě, které se dívá před sebe, téměř neviditelné. Děti si také myslí, že když vidí ony vás, že vidíte vy je. Neumí si představit, že by je řidič mohl přehlédnout. Auta, která jsou malá se jim zdají daleko a velká naopak blízko.

Související obsah

Rušné prostředí ulice dokáže snadno zmást také dětský sluch. Na rozdíl od dospělých neumí děti ve směsici zvuků dobře rozlišovat jejich jednotlivé zdroje. Neumí ani rozlišit směr, odkud například zvuk přijíždějícího auta přichází.

Související obsah

“K bezpečnosti dětí na cestě do školy mohou přispět velkou měrou rodiče. Hlavně tím, že prvňáčky naučí zvládnou jejich každodenní trasu ještě před začátkem školního roku. Je dobré doprovázet dítě do školy co nejdéle. Cestou si můžete vyměnit role a nechat dítě vysvětlovat, které místo a proč je nebezpečné. Také není na škodu se nepozorovaně přesvědčit, jak dítě trasu zvládá samo,” doporučuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Řidiči by proto měli být v prvních zářijových týdnech mnohem ostražitější a počítat s pohybem dětí nejen v okolí škol, ale i zastávek MHD nebo výstupů z metra.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události