Mýto

V Česku hrozí dopravní kolaps! Tisíce aut nejsou v novém registru

V Česku hrozí dopravní kolaps! Tisíce aut nejsou v novém registru
Zdroj: Thinkstockphotos

Necelých šest týdnů zbývá dopravcům na registraci do nového mýtného systému. Z velkých společností se přihlásila už polovina, z malých dopravců ale jen pět procent. Ministerstvo dopravy varuje, že pokud nebude zájem větší, nastane na začátku prosince kolaps.

Během čtyř týdnů od spuštění nového mýtného systému do něj dopravci registrovali 82 tisíc aut. Malé firmy si musí vyzvednout nové palubní jednotky, pomocí nichž se bude zaplacené mýto zaznamenávat. Někteří z velkých dopravců už je mají, proto stačí, aby je registrovali v systému.

"Systém registrací na obchodních místech je jednoduchý a rychlý. I proto apeluji na dopravce, aby déle nečekali a zajistili si nové palubní jednotky co nejdříve," uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík s tím, že se s podobnou výzvou obrátí i na ministry okolních zemí.

Největší obavy z toho, že se nestihnou registrovat, má CzechToll především u dopravců z Polska. Ti si zakoupili už 117 tisíc českých palubních jednotek, registrovalo se ale zatím jen 15 tisíc vozidel. CzechToll proto na konci minulého týdne posílil informační kampaň u sousedů.

Ministerstvo dopravy varuje, že pokud se do systému neregistruje alespoň drtivá většina firem, nastane na přelomu listopadu a prosince dopravní kolaps. "Rád bych všechny dopravce ještě jednou ujistil, že bude systém spuštěn navzdory právním sporům a registraci není radno odkládat," potvrdil ředitel společnosti CzechToll Matej Okáli.

 

Související obsah

Registrovat se dopravci mohou na více než 200 obchodních místech či na 15 specializovaných pracovištích Hospodářské komory. "Od našich pracovníků získají dopravci nejen veškeré informace, ale mohou si u nás pořídit i instalační sady pro pevné připojení palubní jednotky ve vozidle," sdělil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Evidence je možná i prostřednictvím vydavatelů tankovacích karet nebo online na www.mytocz.eu. Pokud se dopravci přihlásí přes internet, nová palubní jednotka mu přijde poštou. Zaslání zdarma platí kromě Česka také pro Německo, Rakousko, Polsko a Slovensko.


Celníci si kvůli novému mýtnému systému pořídili moderní dodávky. Více v reportáži:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události