Autoservis

Tohle zažila třetina českých řidičů. Zoubky nadělají škodu i za 70 tisíc!

Tohle zažila třetina českých řidičů. Zoubky nadělají škodu i za 70 tisíc!
Zdroj: Generali

Obrázek v úvodu článku ukazuje paseku, kterou dokáže pod kapotou auta nadělat malá kuna. Majiteli Mazdy CX-5 se pustila do kabeláže v motoru. Účet za její návštěvu? Oprava v servisu stála téměř 70 tisíc korun.

Vypadá to jako drobnost, ovšem následky jsou hodně citelné. Když se do motoru “podívají” kuny, zvládnou svými malými zuby napáchat značnou škodu. Náprava může stát až desítky tisíc.

Podle průzkumu pojišťovny Generali má zkušenosti s řáděním kuny či nenechavých hlodavců v motoru auta téměř každý třetí řidič v Česku. Někteří šoféři (4 %) objevili překousané kabely pod kapotou dokonce opakovaně.

Právě v chladných podzimních dnech bývají nevítané návštěvy častější - kuny se k vyhřátému motoru schovávají před zimou. Někdy se pustí do izolace, v horších případech i do kabelů, čidel či hadiček.

Škody po takovém řádění dosahují průměrně 6.500 korun. “Škody jdou do tisíců. 16 % řidičů uvedlo, že zvířata na jejich autě způsobila škodu mezi dvěma a pěti tisíci korunami. U 5 % řidičů to bylo dokonce více než pět tisíc korun,“ vypočítává mluvčí pojišťovny Generali Jan Marek. V extrémních případech pak stojí oprava několik desítek tisíc.

”Ročně u nás v pojišťovně řešíme zhruba čtyři stovky případů, kdy majitelům aut hradíme škody způsobené v motorovém prostoru právě zvířaty. Nejde přitom jen o kabely, ale také o části chladící a brzdové soustavy nebo o tlumící hmoty,“ vysvětluje Patrik Nauš, ředitel likvidace pojistných událostí motorových vozidel pojišťovny Generali.

Související obsah

”Když jsme se zeptali, zda respondenti znají někoho, komu se podobná událost přihodila, zjistili jsme, že 55 % ví o někom, komu někdy zvířata poškodila motor. Nejde tedy o žádný minoritní problém,“ upozorňuje Jan Marek.


Průzkum, se uskutečnil v průběhu října a zúčastnilo se ho 412 respondentů. Podle výsledků kuny nejčastěji “útočí” na auta zaparkovaná na ulicích měst, případně na zahradách u vesnických domů. Kuny si troufnou na auta parkující poblíž lesa či pole nebo na klidných sídlištích na okrajích měst. Ale není pro ně žádný problém dojít si z parků i do rušnějších čtvrtí.

Související obsah

I když mnoho lidí má vlastní zkušenost s překousanými kabely, polovina českých motoristů nepoužívá žádné preventivní opatření. Necelá čtvrtina dotázaných se snaží auto ochránit speciálním odpuzovacím sprejem, 12 % pak elektronickými odpuzovači. Každý pátý pak dá na “babské rady”, podle kterých mohou kuny odradit například lidské vlasy nebo zvířecí chlupy (například psí) zabalené do silonové punčochy nebo plátěného pytlíku a umístěné pod kapotou auta. Pach kunu na čas odradí. Další rady doporučují dát do motoru závěsný WC čistič, vystříkat motor silnou voňavkou, pokapat aromatickým olejem nebo savem, octem, mýdlem či čpavkem.

“Dalších 15 % majitelů aut si s následky hlavu neláme a opravu hradí díky pojištění,“ upřesňuje Jan Marek. “Řešení jsou dvě – buď uplatnit nárok z allriskového havarijního pojištění, nebo využít speciálního připojištění,” dodává. Například Generali nabízí připojištění k povinnému ručení, které kryje škody způsobené nejen kunami nebo hlodavci, ale vztahuje se na poškození od jakéhokoliv zvířete.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události