Automobilky

Který vůz je v Česku autem letošního roku? Škoda Kamiq skončila třetí

Který vůz je v Česku autem letošního roku? Škoda Kamiq skončila třetí
Zdroj: Autoroku.info

Je do vyhlášená značka s dlouhou tradicí, ale titul Auto roku v Česku ještě nikdy nezískala. Teď tedy BMW slaví premiérové vítězství, v tradiční anketě zvítězila sedmá generace BMW řady 3. Jak si u odborné poroty vedly ostatní značky? A jak hlasovala veřejnost?

O titulu Auto roku 2020 v ČR je rozhodnuto - absolutním vítězem tradiční ankety je BMW řady 3. Na druhém místě skončilo SUV Mazda CX-30 a až třetí se umístila Škoda Kamiq. Automobilka Škoda přitom tradičně patří k největším favoritům - za posledních 25 ročníků brala na domácí půdě titul devětkrát.

Letos Škodě patří bronz. Následoval na čtvrtém místě crossover Kia Xceed, na pátém nová generace Peugeotu 208 a na posledním šestém místě ve finále skončil funky retro off-road Suzuki Jimny.

V anketě, kterou každoročně vyhlašuje Svaz dovozců automobilů, hlasovalo 32 motoristických novinářů. Během tří testovacích dnů posuzovali 22 automobilových novinek na českém trhu. Z nich vybrali šest finalistů a následně celkového vítěze. Loni titul získal Ford Focus.

Související obsah

Součástí 26. ročníku ankety Auto roku bylo také hlasování veřejnosti, která měla možnost zvolit nejlepší auto hned v osmi kategoriích. Celkově bylo odevzdáno 45 320 hlasů pro 63 přihlášených vozů.

V kategorii malých a mini vozů deklasovala konkurenty rozdílem třídy nová generace Peugeotu 208.

V nejobsazenější kategorii nižší střední a střední třídy byl mezi nejlepšími nejtěsnější rozdíl - první místo vybojovala Škoda Scala před Mazdou 3 rozdílem 19hlasů.

Související obsah

Nejméně zástupců bylo v kategorii vyšší střední a luxusní třídy, kde vozy získaly zároveň druhý nejvyšší počet hlasů. Vítězem se stalo Volvo S60/V60/V60CC.

Další těsný souboj mezi škodovkou a Mazdou nabídla kategorie malých crossoverů. Modely Škoda Kamiq a Mazda CX-30 tentokrát dělilo 310 hlasů ve prospěch Škodovky.

Ve třídě středních crossoverů a SUV získalo vítězství Subaru e-Forester a velká SUV opět ovládlo BMW s modelem X7.

Vítězem ve sportovních vozech je Hyundai i30 Fastback N, který porazil o 39 hlasů těžkou váhu Ferrari F8 Tributo.

V kategorii pickupů vítěz překvapivě získal nejvíce hlasů ze všech nominovaných vozů. Fordu Ranger Raptor poslalo hlas 2.793 hlasujících.

Související obsah

Odborná porota hlasovala také v další dvojici přidružených anket - z vítězství může těšit Audi E-Tron, který se stal Ekologickým autem roku 2020 a Mazda, která získala vítězství v technické inovaci se svým motorem Skyactiv X.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události