Nehoda

Mírná zima nahrává smrtelným nehodám! Tady číhá největší riziko

Kvůli mírné zimě se na našich silnicích zvyšují počty smrtelných dopravních nehod. Vyplývá to z policejních statistik. Odborníci to vysvětlují tím, že řidiči přeceňují své síly a jezdí, jako kdyby žádná zima nebyla. Třeba na Vysočině už je letos za poslední tři týdny stejně mrtvých jako loni během několika měsíců.

Naprosto zdemolované zůstalo osobní auto, které u Antonínova Dolu na Jihlavsku ve vysoké rychlosti čelně narazilo do protijedoucího kamionu. Řidič v osobáku náraz nepřežil. Zřejmě jel rychleji, než měl, a na lehce zledovatělé vozovce nezvládl řízení.

Jiný řidič v Jihlavě zase v plné rychlosti přehlédl chodce na přechodu. I tady už záchranáři byli bezmocní.

Letošní leden je na tuzemských silnicích po celé republice extrémně tragický. Třeba Vysočina trhá smutné rekordy, za tři týdny tu je stejně mrtvých jako loni za tři měsíce. "Od začátku letošního zemřelo při dopravních nehodách šest osob," potvrdila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Přitom podle dopravních expertů za alarmující čísla tragických nehod stojí mírná zima, řidiči přeceňují své síly. "Jiný průběh zimy skutečně může přispívat k většímu počtu nehod s vážnými i tragickými následky v důsledku podceňování podmínek, které aktuálně na silnicích panují," vysvětlila silniční expertka Veronika Vošická Buráňová.

Související obsah

Na sněhu jezdili řidiči v minulých letech opatrněji. Přitom podle dopravních expertů by ale právě v této době, kdy se rychle střídají mrazy a oteplení, měli dávat řidiči o to větší pozor. Suchá silnice se totiž během pár metrů může změnit v kluziště.

Nejnebezpečnějšími místy jsou podle dopravních expertů výše položené silnice, lesní úseky a také mosty, které rychleji promrzají. O to větší pozor by si měli dávat řidiči hlavně po ránu a navečer, kdy teploty klesají pod bod mrazu.
 

David Pik/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události