Autobazary

Záchrana před krachem. Autobazary můžou otevřít, když splní podmínky

Záchrana před krachem. Autobazary můžou otevřít, když splní podmínky
Zdroj: Profimedia

Autobazary a autosalóny jsou mezi prvními provozovnami, které mohou po vynuceném uzavření opět obnovit činnost. Podle úterního rozhodnutí vlády mohou otevřít už příští týden. Mnohé bazary to zachrání před hrozícím krachem, musí ale dodržet přísná hygienická pravidla.

Vláda v úterý zveřejnila harmonogram uvolnění podnikatelských a dalších aktivit. V první vlně od 20. dubna mohou otevřít i autobazary. Musí však splnit podmínky, aby nebyli ohroženi ani zákazníci ani zaměstnanci.

"Rozhodnutí vlády samozřejmě vítáme. Přichází ve chvíli jinak vrcholící sezóny obchodování s ojetými vozy. Příští týden ukáže, zda lidé uskuteční své odložené nákupy aut, která jsou v současné době nejbezpečnějším způsobem dopravy. Budeme věřit, že ekonomické dopady na domácnosti nebudou zásadní, a že ztráty, které jsme utrpěli za poslední měsíc, a které nás ještě necelý týden čekají, v maximální možné míře doženeme,” říká Karolína Topolová, šéfka společnosti Aures Holdings, která provozuje síť bazarů AAA Auto.

Související obsah

Autobazary kvůli mimořádným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru přicházejí každý den o desítky milionů korun. Podle Asociace prodejců použitých automobilů – autobazarů (APPAA) kvůli tomu už v březnu zkrachovalo 15 prodejců ojetých vozidel, kteří měli ve svých provozovnách auta v hodnotě přibližně 100 milionů korun a zaměstnávali téměř 250 lidí. Další desítky autobazarů jsou na pokraji krachu.

Asociace autobazarů proto dvakrát vyzývala premiéra Andreje Babiše, aby mohly bazary urychleně znovu začít prodávat ojetá auta.

Související obsah

"Jsme velice rádi, že se nám, společně s Tomášem Prouzou, prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu, podařilo předložit vládě takové argumenty, které vedly uvolnění našeho oboru a k možnosti otevřít provozovny obchodníků s ojetými vozy,“ říká předseda APPAA Petr Přikryl.

Asociace se dušuje, že všechny autobazary jsou schopny dodržovat přísná hygienická pravidla:

- Vstup do prostor autobazaru pouze předem určenému počtu zákazníků.

- Model prodeje „1:1“, kdy je v kanceláři vždy jen jeden zákazník.

- Dezinfekce vozů před i po zkušební jízdě.

- Dezinfekce k dispozici všem zákazníkům.

- Měření teploty zaměstnanců.

- Nošení roušek a hygienických rukavic.

Asociace autobazarů APPAA vydává metodický pokyn pro všechny své členy, aby se informace o nutnosti dodržování hygienických pravidel dostaly i k nejmenším obchodníkům v celé republice.

“Věříme, že otevřením provozoven autobazarů pomůžeme nejen našim členům restartovat svůj byznys bez dalších zbytečných ztrát, ale také občanům, kteří potřebují řešit svoji mobilitu. Jsme si zároveň jisti, že přísná hygienická pravidla bez problémů splníme,“ dodává Přikryl.

Související obsah


“Na otevření jsme připraveni. Vozy jsou vydezinfikované, personál je vybaven ochrannými prostředky. Stejně tak jsou vydezinfikovaná naše autocentra, kterých jsou po celé republice přes dvě desítky. V showroomech budou mít zákazníci k dispozici desinfekci, ochranné rukavice a dostatek osobního prostoru, aby nebyli nablízku ostatním,“ doplnila za AAA Auto Karolína Topolová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události