žebříček

Jaký typ auta je nejspolehlivější: Malé hatchbacky, SUV, či luxusní koráby?

Jaký typ auta je nejspolehlivější: Malé hatchbacky, SUV, či luxusní koráby?

Jsou spolehlivější jednoduché malé hatchbacky nebo technologiemi nacpaná luxusní auta, elektromobily a hybridy? Podívejte se na zajímavé výsledky průzkumu.

Čím víc má auto elektronických systémů, tím je vyšší riziko, že se něco porouchá. Skutečně platí tohle tvrzení? Podívejte se na výsledky srovnání spotřebitelských motoristických portálů What Car? a MotorEasy. Experti analyzovali zkušenosti majitelů 18.000 aut a sestavili žebříček spolehlivosti podle jednotlivých typů.

Vozy jsou rozděleny do 10 kategorií od malých aut do města až po velká luxusní SUV. Hodnocení je založeno hlavně na počtu závažných poruch, které museli majitelé řešit a na tom, jak dlouho opravy trvaly a jak byly nákladné. Zahrnuta jsou maximálně pět let stará auta 31 různých značek. Odborníci spočítali průměrné hodnocení spolehlivosti pro každou kategorii a seřadili je od těch nejméně spolehlivých po nejspolehlivější. Výsledky jsou docela překvapivé:

10. Luxusní SUV

Průměrné hodnocení spolehlivosti: 86,5 %

Tato kategorie má dva extrémy - některé modely s působivou odolností, ale zároveň jiné, které celkové hodnocení velmi výrazně srážejí dolu.

Související obsah

Nejlepší hodnocení v této kategorii získala předchozí generace Volkswagen Touareg s hodnocením 96 % Naopak bídně dopadly modely Land Roveru: předchozí generace Discovery (82,5 %), Range Rover Velar (77,9 %) a aktuální Range Rover (69,3 %), podle průzkumu mělo nějaký problém 35 % majitelů Range Roverů.

9. Luxusní sedany

Průměrné hodnocení spolehlivosti: 90,4 %

Stejně jako u SUV, jsou i v této kategorii nůžky rozevřeny doširoka. Některé limuzíny si plují po silnicích dlouhé roky bez závady, zatímco jiné musejí absolvovat nákladné opravy. Podle What Car? se nadá moc rozlišovat mezi značkami - takový Jaguar má v této kategorii jeden z nejspolehlivějších modelů (Jaguar XJ) i z těch nejméně spolehlivých (Jaguar XF).

8. Velká SUV

Průměrné hodnocení spolehlivosti:  91 %

Rozdíl mezi nejlépe hodnocenými vozy a propadlíky v této kategorii je až 20 %, takže se určitě vyplatí sledovat testy spolehlivosti. Nejlepší hodnocení získala Toyota RAV4 (z let 2013–2019) se skóre 99,5 %. Nízké hodnocení má třeba "tvrďák" Nissan X-Trail (77,1 %).

7. Rodinná SUV

Průměrné hodnocení spolehlivosti: 91,6 %

Špičkové hodnocení získala Kia Sportage (98,6 %), s níž mělo problém jen 7 % majitelů. Na opačném konci je třeba Range Rover Evoque (2011-2019), s nímž mělo potíže 40 % majitelů.

6. Střední třída

Průměrné hodnocení spolehlivosti: 91,8 %

Automobily v této třídě nabízejí velký prostor a za příplatky luxusní výbavu. Přestože jsou obvykle vybaveny nejmodernější technologií, řada modelů se chlubí výbornou spolehlivostí.

Související obsah

Výborné skóre získal Hyundai i40: pouze 10 % majitelů ohlásilo méně závažný problém, jedinou nevýhodou byly většinou delší lhůty oprav. U takového dieselového Jaguaru XE hlásilo poruchu 36 % majitelů (dvakrát tolik problémů než u benzínových verzí XE).

5. Kupé, kabriolety a sportovní auta

Průměrné hodnocení spolehlivosti: 92,9 %

Řada modelů v v této kategorii je "nabušená" výkonem i elektronikou, což dává spustu možností pro případné poruchy. Nejlépe hodnocené kupé, kabriolety a sportovní vozy strávily v servisu velmi málo času, ale ty nejhorší musely v dílnách zůstat déle než týden a náklady na opravy jsou u takových aut dost vysoké.

Spolehlivou volbou je podle What Car? BMW M4 (skóre 99,3 %), naopak třeba u Mercedesu Třídy C mělo starosti 28 % majitelů, nejčastěji s převodovkou a nemotorovou elektronikou.

4. Malá SUV

Průměrné hodnocení spolehlivosti:  93,3 %

Mezi "esúvéčky" jsou ta nejmenší často hodnocena jako nejspolehlivější. Například Kiu Soul si nemůžou vynachválit tři čtvrtiny majitelů. I v této kategorii je ale třeba být vybíravý - u takového Jeepu Renagade hlásilo poruchu 50 % majitelů.

3. Rodinné vozy

Průměrné hodnocení spolehlivosti: 94,1 %

"Nejlepších výsledků v oblasti spolehlivosti často dosahují japonské a korejské značky, ale nejspolehlivějším rodinným hatchbackem je Škoda Rapid," píše magazín What Car? Majitelé Rapidů vyráběných v letech 2012 až 2019 si tahle auta pochvalují, pouze 5 % z nich v průzkumu uvedlo, že měli během posledního roku s autem nějaký problém. Navíc šlo většinou o drobné opravy, nejčastěji vnějších částí karoserie.

Na opačném konci se umístil naftový Opel Astra, různé poruchy (nejčastěji brzd, motoru a převodovky) ohlásilo 40 % majitelů, kteří se průzkumu účastnili. Dieselové Astry mají o 10 % nižší skóre než benzinové verze.


2. Malé a městské vozy

Průměrné hodnocení spolehlivosti: 94,7 %

V kategorii malých vozů a aut určených primárně do městského provozu získalo nejvíc modelů hodnocení spolehlivosti přes 90 %

Související obsah

Jako nejspolehlivější experti vybrali pětidveřový minivůz Suzuki Celerio. Naopak upozorňují, že postupné stárnutí neprospívá třeba Seatu Ibiza - víc než čtvrtina vozů měla závadu, často v nejkomplikovanější oblasti nemotorové elektroniky. Třetina oprav trvala déle než týden.


1. Hybridy a elektromobily

Průměrné hodnocení spolehlivosti:  96,1 %

Tohle je asi největší překvapení - motoristé se často obávají, že technologiemi nabité elektromobily a hybridy budou náchylnější k poruchám a že jejich opravy budou velmi nákladné.

Související obsah

Ukazuje se, že to může být pouze předsudek. Podle průzkumu jsou právě elektromobily a hybridy nejspolehlivějším typem vozů.

Lexus CT a Toyota Yaris Hybrid získaly dokonce 100% hodnocení spolehlivosti! Naopak propadla předchozí generace Renaultu Zoe, u kterých hlásilo závadu 44 % majitelů, kteří se často potýkali s poruchou toho nejdůležitějšího - elektrických rozvodů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu žebříček

Důležité Události