Dálnice D1

Nepochopitelné praktiky kamioňáků? Takhle úmyslně blokují D1! VIDEO

Věčný souboj řidičů osobních a aut a kamionů má další kapitolu. Po sociálních sítích koluje video, které zachycuje praktiky některých kamioňáků na zúžené modernizované dálnici D1. A znovu rozdmýchává spor o to, kdo je víc bezohledný.

Mají vzít řidiči právo do svých rukou, školit ostatní z pravidel a úmyslně se navzájem trestat? Nebo by měli být ohleduplní jeden k druhému a nekomplikovat si vzájemně už tak těžký život na českých silnicích a dálnicích?

Samozřejmě, že "B" je správně, ale situace, které se na našich silnicích neustále opakují ukazují, že je to jen zbožné přání. Realita je úplně jiná.

Jednu z absurdních situací zachycuje video (v úvodu článku), které vzniklo ve zúžení na dálnici D1. Slovenský řidič kamionu v něm záměrně blokuje oba zúžené jízdní pruhy tak, aby vedle něj nemohl nikdo projet. Za jízdy a pak dokonce i v koloně.

Řidič osobáku jde do protiútoku - bliká, troubí, kličkuje. Dokonce se během postávání v koloně, jde kamioňáka zeptat, proč stojí přes oba pruhy. Marně.

Související obsah

Po dlouhých minutách nakonec řidič kamionu uhýbá a stejně jako další šoféři před ním s zařadí do pravého pruhu, aby mohla osobní auta projet. Jenomže za pár okamžiků se situace opakuje - další kamion, tentokrát maďarský, znovu záměrně blokuje celou šířku zúžené dálnice. Celkem 20 minut marného boje.

"Protože jsme jeli doslova krokem, několikrát dokonce i zastavili, přišlo mi zvláštní, proč řidič nerespektuje dopravní značení a blokuje levý jízdní pruh. Vystoupil jsem, i když celá posádka z mého vozu toho nadšená nebyla, abych nedostal po hlavě lopatou. Šoféra jsem se šel zeptat, jestli nemůže svoje vozidlo nasměrovat více doprava, abychom mohli všichni projet. Na to vůbec nereagoval, a protože se kolona pomalu začala opět rozjíždět, musel jsem se vrátit zpět do vozu. Když jsem kamion opět dojel, situace se opakovala," popisuje situaci autor videa.

Související obsah

"Využil jsem probliknutí dálkovými světly, dokonce i výstražné zvukové znamení, abych upozornil řidiče kamionu na předjížděcí manévr – bezúspěšně," dodává. Když se za řidičem kamionu vydal, dostal "jasnou" odpověď : "Ptal jsem se, proč stojí uprostřed. Jeho odpověď byla - poté, co mi shodil telefon a vypnul tak nahrávání - poměrně primitivní: Proč by nemohl? Vždyť tu stojí všichni!"

Video z loňského září zveřejnil ve středu na svém youtube kanálu SledujCestu (odkaz na nezkrácené video a komentář autora najdete ZDE). A strhl lavinu sdílení a drsných komentářů.

Kdo je na videu v právu?

Početný tábor odsuzuje šoféry kamionů. Někteří řidiči "hrdinsky" vyhrožují, jiní nadávají… A jiní celou situaci komentují docela výstižně: "Živím se jako řidič kamionu, ale toto je extrém. Takové chování jsem nikdy nepochopil a ani asi nepochopím. Proč dělat druhým bezdůvodně naschvály? Toto prostě fakt nedokážu pochopit.. Díky takovým dementům se na nás nadává a většina nás hází do jednoho pytle…" zní jedna z reakci na záběry.

Související obsah

A druhý tábor je zase na straně kamioňáků. Kritikům se nelíbí kličkování, problikávání a troubení řidiče osobního auta. A samotní řidiči kamionů vysvětlují: "Nic ve zlém, ale pokud si tu práci nezkusíš, nevíš.. Předjíždějí tam frajeři s dodávkama a celkově řidiči s auty, kteří tam nemají co dělat a ono ve výsledku je to tam dost úzké… Popravdě se mu ani nedivím, že jede prostředkem, ještě k tomu v noci a v dešti, ideální na to se tam srazit," popisuje jeden z řidičů.

"Jako řidič nákladního auta už jezdím stejně… Loni jsem měl uražené zrcátko (dodávkář zastavil) a vyřešili jsme to. Pak frajer v osobáku zazmatkoval a ojel mi celou levou stranu a od nehody ujel. Letos opět další zrcátko ve zúžení. Je mi to už jedno. Tady je stejně 80 km/h, my většinou jedeme 85. Těch 10 minut vás stejně nezabije a je to jak pro naší ochranu, tak vaší. Ale to člověk nepochopí pokud v tom nejel," dodává další.

Střídavá jízda?

Řidiči kamionů argumentují tím, že šoféři osobáků a dodávek ve zúžení často nedodržují rychlost omezenou na 80 km/h, neřídí se značkou, která doporučuje střídavou jízdu, cpou se do levého pruhu s auty, které tam kvůli šířce nemají co dělat, a na konci zúžení nerespektují pravidlo zipu, čímž vznikají dlouhé štrúdly kamionů.


I to je samozřejmě pravda. Kamioňáci to mají ve zúžení velmi obtížné a bezohlední řidiči je často zbytečně ohrožují. Hrozí nehody, která pak většinou paralyzují provoz na dálnici na dlouhé hodiny.

Související obsah

Ale na druhou stranu - nic takového se ve videu neděje. Nejde o porušování předepsané osmdesátky - zmíněné kamiony blokují provoz i ve chvíli, kdy stojí! Nejde ani o souběžnou jízdu, jednoduše proto, že ji kamiony postavené přes oba pruhy neumožňují!

A nejde ani o to, že by osobáky někoho blokovaly. "Ukázal jsem řidiči kamionu kolonu za námi, že je to teď právě on, co tu zablokoval i druhý pruh, že cesta před ním je volná. Na to mi povídá, že tam v levém jezdí řidiči dodávek a pak se tam nevejdou. Což měl pravdu, ale pověděl jsem, že to nemá s touto situací přece nic společného. Podle mě takové jednání správné není, nechci ani pomyslet, zdali za námi nezůstala kvůli těmto kamionům "viset" nějaká sanitka," myslí si i autor videa. "Slovenský řidič kamionu blokoval provoz záměrně, nikoli preventivně. Sám se k tomu přiznal; když mě pak pouštěl, je vidět, že na rovince vznikne krásně široký pruh."

Související obsah

Nechceme házet kamioňáky do jednoho pytle a rozhodně ani obhajovat agresivní piloty, kteří jsou schopni udělat cokoliv, aby si cestu z Prahy do Brna zkrátili o pět minut. Chceme jen vyzvat k vzájemnému respektu namísto nesmyslných naschválů. Vždyť máme před sebou ještě několik měsíců nejhorší sezóny na D1…

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události