Dálnice

Umíte správně zipovat? 7 rad expertů, jak nejlépe projet rozkopanou dálnici

Umíte správně zipovat? 7 rad expertů, jak nejlépe projet rozkopanou dálnici
Zdroj: Profimedia

Jízda po českých dálnicích bude letos pro řidiče zatěžkávací zkouškou. Především na nechvalně proslulé D1. S opravami dálniční sítě se ovšem motoristé setkají i při svých jízdách do zahraničí. Podívejte se, jak si cestu plnou omezení co nejvíc usnadnit.

Na modernizované dálnici D1 čeká řidiče nejhorší jaro a léto. V místech oprav, ale často i několik kilometrů před nimi, bude doprava váznout. Nejen firmy provádějící opravy, ale i motoristé mohou udělat hodně pro to, aby dopravní komplikace byly co nejmenší. K tomu je třeba dodržovat několik základních bodů.

Související obsah

Opravy dálnic s sebou nesou snížení maximálně povolené rychlosti jízdy, často snížení počtu i zúžení jízdních pruhů a převedení dopravy do protisměru. Hlavně v době intenzivnějšího provozu proto musejí řidiči počítat s dopravními komplikacemi.

Tady je sedm pravidel, která vám mohou cestu usnadnit:


Pozor na rázovou vlnu

 Před příjezdem k místu stavebních prací bývají umístěny dopravní značky upozorňující na práce na silnici a následně značky omezující maximální povolenou rychlost jízdy. Tu je rozhodně třeba dodržovat. “Pokud někteří řidiči včas potřebně nezpomalí, nezbývá jim nic jiného než při vjetí do opravovaných míst citelně brzdit, což v případě silnějšího provozu může mít za následek vznik takzvané rázové vlny. Desítky vozidel jedoucích za uvedeným automobilem jsou nuceny náhle snížit rychlost, což může vyústit až v zastavení dopravy,“ upozorňuje Libor Budina z Autoklubu České republiky.

Související obsah

Kterým pruhem?

Před vjetím do opravovaného úseku je nutno nejen včas potřebně snížit rychlost jízdy, ale také se rozhodnout, ve kterém pruhu budeme pokračovat v jízdě. Do levého pruhu často bývá zakázán vjezd vozidlům, jejichž okamžitá šířka přesahuje vyznačenou mez. A to včetně nákladu a také zpětných zrcátek! Často bývá vjezd zakázán vozidlům o šířce přesahující 2,2 metru. Na to by měli pamatovat i řidiči rozměrnějších osobních automobilů, neboť šířka jejich vozu vč. zrcátek uvedený údaj často přesahuje. A například v Německu to bývá ještě o decimetr méně.

Související obsah

Při průjezdu místy, kde je levý pruh zúžený, je dobré zvážit, zda nebude lepší zařadit se do pravého jízdního pruhu. Třeba i mezi kamiony jedoucí rychlostí 80 km/h. Zdaleka ne vždy bude jejich předjíždění v uvedených místech bezpečné. A navíc případná časová úspora nemusí být nijak závratná. Bude-li v levém pruhu povolena max. rychlost jízdy 100 km/h, na pětikilometrové vzdálenosti ušetří spěchající řidič oproti šoférovi jedoucímu vpravo rychlostí 80 km/h cca 45 sekund. Předjíždění kamionů, které se jen s potížemi vejdou do svého pruhu, není v zúženém levém pruhu bez nebezpečí a navíc bývá taková jízda řadě předjíždějících šoférů velmi nepříjemná.

Nekoukejte po bagrech, dodržujte pravidlo 2 vteřin

Při jízdě v místě stavebních prací je třeba nejen dodržovat maximálně povolenou rychlost jízdy, ale také je nutné dodržovat bezpečný odstup od vpředu jedoucích vozidel. Zde pomůže tzv. pravidlo 2 vteřin. Pomoci může i další nápověda: Minimální bezpečný odstup v metrech by měl odpovídat polovině údaje na rychloměru v km/h (například při 100 km/h se tak jedná o alespoň 50 metrů).

Související obsah

Důkladně se věnujte dění v silničním provozu. Zvědavé pokukování na stavební techniku či dělníky odvádí řidičovu pozornost, pokud vpředu jedoucí vozidla náhle zpomalí či dokonce zastaví, může snadno dojít k dopravní nehodě. Doprava na dálnici v mžiku úplně zkolabuje.

Jak zipovat

Myslete i na správné “zipování” “To se uplatní při souběžné jízdě, kdy řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu umožní řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu. Tedy toto pravidlo platí zásadně jen při souběžné jízdě a tam, kde se dva pruhy sbíhají v jeden, přičemž jeden z pruhů je průběžný,“ říká Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Jak upozorňuje portál Bezpečné cesty, chyb při zipování je mnoho, a to jak u řidičů v průběžném, tak končícím pruhu. Všechny způsobují brzdění, zastavování obou pruhů, a tím vznik kolon:

- Nesrovnání rychlostí aut v obou pruzích.

- Přejíždění z pruhu do pruhu.

- Nevytvoření mezery pro zařazení aut z končícího do průběžného pruhu.

- Snaha o zařazení do průběžného pruhu příliš brzy, kdy v průběžném pruhu ještě nejsou vytvořeny potřebné mezery.

- Zastavení a vynucování si zařazení.

Dopravní značka IP 29 “Střídavé řazení“ je jen značkou informativní, slouží k označení nebo zdůraznění místa, kde při souběžné jízdě platí střídavé řazení do jízdního proudu průběžného pruhu. Užita být ovšem nemusí.

Co říká zákon: ”Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu. Tam, kde se dva jízdní pruhy sbíhají v jeden, aniž by bylo zřejmé, který z nich je průběžný, nesmí řidič jedoucí v levém jízdním pruhu ohrozit řidiče jedoucího v pravém jízdním pruhu.“

Záchranářská ulička!

Pamatovat je třeba i na případné vytvoření záchranářské uličky. “Řidiči jsou povinni ji vytvářet nejen v případě vzniku kolony stojících vozidel, ale také v případě pomalé jízdy. Není stanovena šířka vytvořeného průjezdu, nicméně Evropská rada pro bezpečnost silničního provozu doporučuje minimálně 3 metry. I to však může být v případě průjezdu rozměrných hasičských automobilů málo,“ varuje Libor Budina.

Související obsah

Plánujte předem

Před vyjetím by se řidič měl seznámit s tím, zda na úsecích dálnic, po kterých se chystá projíždět, neprobíhají stavební práce. Pokud ano, je dobré na cestu vyrazit s dostatečnou časovou rezervou. ”Před příjezdem k opravovanému úseku neuškodí bedlivě sledovat sdělení na informačních tabulích umístěných nad dálnicí, kde může být upozornění na váznoucí, či dokonce stojící dopravu. Dobré je i naladit příslušnou rozhlasovou stanici, kde mohou být řidiči včas upozorňováni na možné dopravní komplikace. Pomoci může i dynamická navigace, která často včas upozorní na váznoucí provoz a nabídne alternativní trasu k objetí inkriminovaného úseku,“ vysvětluje Roman Budský.

Související obsah

Svislé nebo vodorovné značení?

Neuškodí si připomenout, že sledovat je třeba nejen značky svislé, ale i ty vodorovné. A uvědomit si, že vodorovné značky žluté či oranžové barvy vyznačují přechodnou změny místní úpravy provozu, a mají tedy přednost před čarami bílé barvy.    
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události