Rallye

Úžasné snímky: Fotograf zachytil legendu rallye pomocí stavebnice

Úžasné snímky: Fotograf zachytil legendu rallye pomocí stavebnice
Zdroj: Dominic Fraser / Audi / Petrolicious

Britský automobilový fotograf Dominic Fraser skutečně originálně využil čas, kdy neměl práci v terénu. Historické okamžiky ze světa rallye převedl na svůj stůl s pomocí stavebnice Lego. Vznikly úžasné snímky zachycující v různých situacích legendární vůz Audi Quattro. A Fraser si při tom pořádně vyhrál. Porovnejte realitu a fotky, které vytvořil.

Dominic Fraser se jako profesionální fotograf se věnuje autům, fotí pro Aston Martin, Bugatti, BMW či Infiniti. Vyrůstal v 70. a 80. letech v motoristické rodině a tak není divu, že miluje rallye a hlavně legendu tehdejší doby - vozy Audi Quattro.

Poslední týdny jeho profesi moc nepřály a tak doma začal hledat motivy pro svůj nevyužitý foťák. Když na internetu viděl krátké video, jak někdo staví staré Quattro z Lega, rozhodl se si také jedno objednat.

"Ještě než dorazilo, vymyslel jsem si, že zkusím reprodukovat některé historické fotky, které si pamatuji z dětství. Naštěstí má moje přítelkyně Louise a její děti plné krabice kostiček Lega, takže ten nápad šlo realizovat," popsal Fraser magazínu Petrolicious.

Související obsah

A tak si začal hrát…. podle starých snímků postavil ze stavebnice celé scény a znova je nafotil. Včetně neuvěřitelných detailů, různě barevného štěrku, kouře (pár lžiček mouky rozvířených domácím větrákem), sněhu, prachu i nadšení diváků. Svou práci pak začal zveřejňovat na Instagramu a zahřál srdce nejednoho pamětníka. Nakonec vzniklo přes 20 různých scén.

Například tahle podle jednoho z nejznámějších záběrů Audi Sport Quattro S1 z roku 1985 při Rallye San Remo:

"Většinou potřebuji hodinu až dvě na postavení scény, záleží na tom, jak je náročná. Pak začnu fotit a hrát si s detaily, což je také časově velmi náročné. Abych získal správný dojem prachu nebo sněhu, vyžaduje to pár pokusů a omylů," popisuje svou "práci" Fraser.

"Ale baví mě studovat ty detaily původních fotografií. Chtěl jsem je přenést do svých snímků, což je z fotografického hlediska docela výzva, protože jsem většinou zvyklý na focení aut v plné velikosti, které se pohybují. Základy fotografie jsou však stále stejné, takže si hraji se světlem do té doby, než jsem s konečnými výsledkem spokojený," říká fotograf. Na jeho další snímky se podívejte v galerii na konci článku.

Nadšené ohlasy Frasera nadchly. "Kdybych věděl, jaký to bude mít úspěch, začal bych to dělat už dávno! Je to zábava a jsem rád, že jsem byl schopen inspirovat a vyvolat u lidí úsměv v těžkých dobách," dodává s tím, že v hraní s Legem možná bude pokračovat.

A proč zrovna Audi Quattro? Je to závodní legenda a dost možná jeden z nejzásadnějších vozů světa rallye, do kterého přinesl pohon všech kol. Soutěží se účastnilo poprvé v roce 1980 a hned v první, rakouské Jänner rallye zvítězilo. Quattro dominovalo ve zlatých časech rallye skupiny B. Typickou se pro něj stala maska se čtyřmi světlomety, později kvůli mezichladiči prohnutý "čumák" s dvěma světly.

Související obsah

Na samém počátku tvořili tým quattro Fin Hannu Mikkola a Francouzka Michèle Moutonová, jejichž debut na Rallye Monte Carlo byl v roce 1981 senzační událostí: po deseti kilometrech předjel Mikkola na zasněžené silnici už v první etapě Lancii Stratos, která vyrazila jednu minutu před ním. A tak začala nová éra…

Audi pro rallye vyladilo původní verzi vozu Ur-quattro vybavenou pětiválcovým motorem s přeplňováním turbodmychadlem, který disponoval stabilním maximálním výkonem 340 koní.

Osmdesátá léta se pro rallye stala zlatými časy, byla to vzrušující, ale i nebezpečná podívaná. Nikdy předtím nepředstavovaly závody rallye tak mocný nástroj při dokazování technického pokroku. A technického hlediska měla značka Audi díky quattru nejméně dvouletý náskok.

V roce 1982 vybojovalo Audi pohár konstruktérů a Michèle Moutonové jen o kousíček utekl mistrovský titul.

Související obsah

Od roku 1983 zůstala v nejvyšší rallye soutěži jediná kategorie, tzv. skupina B, která nabízela prostor pro technické inovace. Nový vůz Audi Sport Quattro S1 vychází z legendy 80. let, sportovního kupé s pohonem všech čtyř kol, které německá automobilka Audi vyráběla od roku 1980 a které dodnes dává jméno všem jejím modelům s pohonem 4x4. Závodní speciál byl kratší, odlehčený a jeho přeplňovaný pětiválec měl samozřejmě zvýšený výkon na 450 až 550 koní.

Audi bazírovalo na uložení motoru vpředu, i tak se ale švédský pilot Stig Blomquist dokázal s vozem prosmykovat k slušným výsledkům, vůz se podílel na titulu mistra světa v roce 1984, kdy Audi zvítězilo znovu i v poháru konstruktérů, a hvězdné okamžiky mělo Sport Quattro i o rok později.V dalších letech už ale nedokázalo konkurovat menším a lehčím vozům s motorem uloženým uprostřed, navíc rallye skupiny B začaly provázet problémy spojené s tragickými nehodami a nedostatečnou bezpečností diváků.

Po tragické havárií, ke které došlo v roce 1986 na rallye Portugalska, tovární tým Audi ze soutěže odstoupil a automobilka se pak zaměřila na okruhové závody.

Související obsah

Tak skončilo šest let nesoucích se ve znamení pohonu quattro. Továrním jezdcům Michèle Moutonové, Hannu Mikkolovi, Stigu Blomqvistovi a Walteru Röhrlovi se podařilo vyhrát 23 závodů mistrovství světa a přivézt do Ingolstadtu celkem čtyři tituly mistra světa. A jejich závodní vozy se staly snem mnoha dětí a z plakátů zdobily jejich pokoje.

"Na tom autě jsem vyrůstal, tohle Audi je pro mě synonymem pro rallye. A podle m ě je taky ze všech nejlepší," říká i Dominic Fraser. Podívejte se, jak svoje vášně propojil dohromady:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události