Automobilky

Další automobilka v Česku rozjíždí linky. TPCA obnovila výrobu v Kolíně

Další automobilka v Česku rozjíždí linky. TPCA obnovila výrobu v Kolíně
Zdroj: Profimedia

Po víc než dvou měsících začnou ve středočeském Kolíně znovu sjíždět z linek malé vozy Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citröen C1. Společná továrna Toyoty a francouzské skupiny PSA po dlouhé odstávce od pondělí obnovuje výrobu s patřičně posílenými pravidly pro ochranu zdraví zaměstnanců.

Továrna Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) Česká republika obnovila v pondělí produkci vozů, do práce se tak vrátilo všech 2500 zaměstnanců. Ti během odstávky pobírali nejdříve 85 procent platu, od začátku května pak 80 procent.

Po vypuknutí epidemie COVID-19 zastavil český podnik výrobu 19. března, výroba tak stála víc než dva měsíce. Vynucenou odstávku v Kolíně prodloužilo předem plánované přerušení výroby.

"Před rozhodnutím o obnovení výroby v TPCA byla zpracována studie proveditelnosti, která pečlivě vyhodnotila několik faktorů. Od počátku bylo její hlavní podmínkou zajistit bezpečnost všech zaměstnanců, dodavatelů a návštěvníků. Byla zavedena široká škála opatření v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci," komentuje restart TPCA.

Související obsah

První den dostali zaměstnanci bezpečnostní pokyny a školení o nově zavedených postupech a jejich dodržování.  

Příklady zdravotních a bezpečnostních opatření:

- značky na podlaze, oddělení pracovišť s ohledem na dodržování bezpečné vzdálenosti

- prodloužení obědové přestávky

- úprava vstupu, míst příjezdu a odjezdu zaměstnanců

- jasné pokyny pro zvýšenou hygienu (časté mytí rukou, nedotýkat se obličeje)

- povinnost nosit roušku s ohledem na nařízení vlády

- omezený počet osob při jednáních a schůzkách

- zvýšení četnosti čištění a dezinfekce společných prostor 

Z linek začne sjíždět 300 aut denně, což je zhruba třetinová kapacita, na plno se provoz rozjede do pátku. "Obě směny začnou pracovat v omezeném režimu a výroba bude postupně navyšována na úroveň před vypuknutím epidemie a s ohledem na uspokojení poptávky zákazníků," uvádí mluvčí TPCA Tomáš Paroubek. Před restartem bylo třeba zajistit i připravenost dodavatelů a logistiky.

Automobilka využila odstávku ke stavebním úpravám a přípravě zařízení s ohledem na budoucí výrobu hybridního vozu Toyota Yaris, kterou TPCA oznámila v lednu letošního roku a nabrat pro ni chce zhruba 1000 nových lidí.

Související obsah

Postupně se tak rozjely všechny tři největší automobilky, které v Česku vyrábějí své vozy. Hyundai v Nošovicích rozjela linky po třítýdenní odstávce už 14. dubna. Mladoboleslavská Škodovka stála o necelé dva týdny déle - výrobu obnovila 27. dubna.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události