Autobazary

V bazarech stoupá zájem o levnější SUV. Podle čeho takový vůz vybírat?

V bazarech stoupá zájem o levnější SUV. Podle čeho takový vůz vybírat?

Přízeň zákazníků si nejvíce získávají ojetá středně velká SUV kategorie C, do které patří mimo jiné Škoda Yeti, Volkswagen Tiguan, Ford Kuga, Kia Sportage, Hyundai Ix35, Nissan Qashqai, Honda CR-V nebo Mitsubishi ASX. Zatímco nové vozy v této kategorii stojí 500 tisíc až milion korun, mezi ojetými je velký výběr v cenách již pod 100 tisíc korun a ceny málokdy přesahují 500 tisíc korun.

"Vozy SUV jsou oblíbené kvůli většímu pocitu bezpečí, snadnému nastupování a dobrému výhledu na situaci v provozu. Terénní schopnosti nejsou hlavním nákupním argumentem, protože většina vozů SUV, které jezdí po našich silnicích, se do terénu během svého života ani nepodívá," říká Filip Kučera z Auto ESA.

Jak vybírat SUV?

Téměř každá značka nabízí několik velikostí. Na trhu jsou vozy s naftovými a benzínovými motory, s pohonem všech nebo dvou kol. Abyste si vybrali správně a později nelitovali, je potřeba vzít v úvahu, jak vůz budete používat. Na každodenní dojíždění, pro rodinu, ve městě, na venkově, na chalupu, na hory … Rozhodující jsou náklady na palivo, náklady na opravy a údržbu a pojištění. Optimálně vycházejí celkové náklady právě v kategorii středně velkých vozů C-SUV.

Benzín, nebo naftu?

Během provozu auta nejvíce zaplatíte za palivo. Pokud váháte mezi auty s naftovým a benzínovým vozem, porovnejte ceny obou aut, porovnejte jejich spotřeby a spočítejte si kolik za rok najedete kilometrů. Když jezdíte málo a krátké trasy, bude pro vás výhodnější benzínový motor. Pokud za rok najedete desítky tisíc kilometrů na dlouhých trasách, zvolte motor naftový.

Související obsah

Pohon všech nebo dvou kol?

Velký vliv na spotřebu vozu SUV má také druh pohonu. Pokud má vůz poháněnou jen jednu nápravu, nejčastěji přední, můžete počítat s nižší spotřebou. Vůz s připojitelnou druhou nápravou sice stále nezabírá všemi čtyřmi koly, ale vozíte váhu navíc. Ta se projeví hlavně v městském provozu zvýšenou spotřebou. Nejvyšší vliv na spotřebu má pak stálý pohon všech kol. Vozy 4x4 také mají obecně dražší servis. Proto je důležité zvážit, zda a jak často budete pohon všech kol využívat.

Za hotové nebo na splátky?

Pokud máte omezený rozpočet bude i váš výběr omezený. Nákupem za hotové sáhnete hluboko do rezerv. Musíte ještě počítat s další rezervou na případný servis, pneumatiky atd. Nákupem na splátky nejste tolik vázáni rozpočtem a máte větší svobodu při výběru vozu. S výškou akontace, délkou úvěru a výškou měsíční splátky je možné pohybovat podle vašich potřeb tak, abyste se nepřipravili o všechny rezervy.

Související obsah

“Díky aktuálním akcím si můžete pořídit lepší vůz, než jste původně plánovali. U velkých prodejců ojetých vozů je výhodou široký výběr možností financování, protože spolupracují s více finančními partnery. Od bank a pojišťoven mají výhodnější podmínky, které přenášejí na zákazníky,” radí Filip Kučera z Auto ESA.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události