Autoservis

Jak často měníte stěrače? Na co dát pozor a čím prodloužit jejich životnost

Jak často měníte stěrače? Na co dát pozor a čím prodloužit jejich životnost
Zdroj: Auto Kelly

Stěrač je jedním z nejvíce zanedbávaných náhradních dílů na autě. Perfektní výhled z vozu je přitom důležitý za všech okolností a na stěrače musí být stoprocentní spolehnutí. Skutečně jsou vaše stěrače v odpovídajícím stavu? Možná si ani neuvědomujete, jaký by to byl rozdíl, kdybyste měli nové.

Jízda v průtrži mračen, kdy stěrače sotva stačí, není nic příjemného. I taková na první pohled zanedbatelná maličkost může výrazně ovlivnit bezpečnost.

Přitom podle průzkumů se jen minimum motoristů o stěrače svého auta stará. Průzkumná společnost Markteffect před časem uvedla, že jen 4 % řidičů, kteří mění stěrače včas. Naopak více než tři čtvrtiny všech řidičů je mění až v okamžiku, kdy už prakticky nestírají, zanechávají na okně šmouhy, nebo dokonce hlasitě dřou kovem o sklo.

Podívejte se, jak o stěrače pečovat, jak často je měnit, čím prodloužit jejich životnost a jak nejlépe vyčistit přední sklo:

Nikdy na sucho!

Důležité je dbát na kvalitu mikrohran pryžové stírací lišty. Ty se totiž mohou poškodit i několika pohyby po suchém špinavém skle. Stěrače nikdy nezapínejte za sucha. Lišty omývejte měkkou houbou, namočenou v mýdlovém roztoku. Jestliže stěrače vynechávají části skla, zkuste vyjmout celou pružící část a srovnat ji tak, aby sledovala zakřivení skla. Nejlépe je ovšem v takovém případě celé stírátko vyměnit.

Související obsah

Nezapomínejte na dolévání směsi do ostřikovačů. Na jaře a na podzim používejte směs s rain-off efektem, která obsahuje nanočástice zajišťující lepší viditelnost za deště.


Jak často měnit stěrače?

Stěrače hrají důležitou roli pro bezpečnost provozu, a proto je vyměňte dřív, než budou vodu a špínu na čelním skle jen rozmazávat. Pokud jezdíte hodně, stírátka (nejen "gumičky") měňte dvakrát do roka, vždy po letní a zimní sezoně - v letních parnech se mohou stěrače z nekvalitních materiálů zkroutit, v zimních mrazech popraskat. 

Při menším provozu a šetrném zacházení mohou vydržet i víc než rok. "Ideální doba, zamyslet se nad tím, zda není na místě vyměnit gumičky ve stěračích (či dnes celé stěrače), je jednou za rok či rok a čtvrt," radí experti ÚAMK. Stejně tak většina výrobců doporučuje výměnu alespoň po 12 až 15 měsících.

Proti šmouhámAby nevznikaly na skle šmouhy či vodní film, měli byste sklo odmastit některým z přípravků, které dovedou odstranit i zbytky použitých leštěnek. Na trhu jsou i přípravky, po jejichž nanesení na sklo a zpětná zrcátka se nevytvářejí kapky, a tím se výrazně zlepšuje vidění za deště.

Související obsah

Nezapomeňte odstranit ani špatně průhlednou "blánu", která se vytváří zevnitř vozu. Většinou bývá působena výpary z plastických hmot či usazeninami z cigaretového kouře. Její odstranění dá někdy dost práce i při použití správných přípravků.

Pozor na trysky

Jestliže trysky ostřikovačů míří příliš vysoko nebo nízko, přihněte je pomocí seřizovací tyčky nebo jehly. Pamatujte při tom na to, že tryskající kapalina je za jízdy přitlačována proudem vzduchu směrem dolů.

Co znamenají puntíky

Někteří výrobci používají na stěračích indikátorem - barevným puntíkem, který mění nebo ztrácí barvu dle opotřebení. Řada motoristů ale nemá tušení, oč skutečně jde a změnu barvy mnozí připisují změně venkovní teploty…

Související obsah


Na co se u stěračů zaměřit?

- V jakém stavu je stírací guma? 


- Stírají stěrače rovnoměrně?


- Jsou stěrače hlučné?


- Jsou stěrače správně připevněné?


- Máte dostatek směsi v ostřikovačích?


- Zkontrolovali jste i zadní stěrač?


Gumička nebo celý stěrač?

Dávno nestačí jen občas vyměnit univerzální "gumičky". Vždy musíte koupit stírátka, která jsou určena právě pro váš vůz.

Na stěračích toho moc neušetříte, pořiďte si raději kvalitní, které jsou odolné vůči teplotním výkyvům, kamínkům, blátu nebo třeba námraze.

Rozměr podle typu auta

Nejdůležitějším krokem pro výměnu stěračů je zjistit příslušný typ a rozměr stěračů pro vaše auto. "Rozhodně nedoporučujeme univerzální stěrače ze supermarketu. Na trhu je totiž několik variant a velikostí, které by na váš vůz nemusely pasovat a vy zbytečně utratíte peníze bez potřebného účinku,“ vysvětluje Michal Knor ze společnosti Auto Kelly. Jistější je stěrače pořídit ve specializované prodejně nebo v e-shopu, kde si zadáte konkrétní typ vozu a máte jistotu, že zvolíte správné stěrače vyrobené přímo podle zakřivení skla vašeho vozu. Stěrače pak můžete kupovat buď samostatně, nebo rovnou v kompletním setu.

Nenechávejte pořízení nových stěračů na poslední chvíli, když zastavíte u čerpací stanice, protože v dešti vůbec nevidíte na cestu, může se snadno stát, že pro vaše auto tam vhodný typ vůbec nebudou mít. Raději vozte správnou náhradní sadu v kufru.

Buďte důslední

Výměny stěračů se nemusíte bát, zvládne to doopravdy každý. Nejsou k tomu zapotřebí žádné speciální nástroje. Stačí, když se budete držet montážních instrukcí, které naleznete na zadní straně balení.

Jak prodloužit životnost stěračů?

Základem je pravidelné čistění stěračů, a to minimálně jednou měsíčně (v zimě klidně častěji).

A také se postarejte o co nejčistější sklo - průběžně odstraňujte špínu a prach, nalepený hmyz, ptačí výměšky, smolu ze stromů a podobně. Veškeré nečistoty narušují gumičky stěračů, i když třeba nejsou okem na první pohled patrné.

Za suchého počasí nebo po delší pauze ve stírání odborníci doporučují vyzkoušet několik stíracích cyklů se saponátem na čištění skel. Stěrače takto spusťte alespoň dvakrát týdně (klidně postačí 5–10 cyklů).

Vyhýbejte se parkování na poledním slunci - UV paprsky způsobují, že guma stěračů čelního skla v průběhu času vysychá a praská.

Související obsah

V létě a za velmi vysokých teplot odborníci doporučují stěrače zvednout, čímž se zabrání "zapečení", případně přilepení ke sklu. A podobně to platí i v zimě, kdy rozhodně nezapínejte přimrzlé stěrače ani se je nesnažte odtrhnout od skla. A nikdy nestírejte sklo, které je ještě zamrzlé.

Starší gumu na stěračích můžete přejet jemným brusným papírem, což odstraní starou ztvrdlou vrstvu a guma pod ní může být ještě pružná.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události