Rady a tipy

Špiní se, i když stojí. Jak často a kde nejlépe umývat auto v pylové sezóně?

Špiní se, i když stojí. Jak často a kde nejlépe umývat auto v pylové sezóně?
Zdroj: Profimedia

Zatímco v zimě auta nejvíce ohrožovala sůl, v jarním a letním období lak vašeho vozu atakují jiní útočníci. Kromě nečistot z vozovek jsou to hlavně hmyz, pyl, pryskyřice ze stromů a ptačí trus. Auta se v pylové sezóně špiní bez ohledu na počasí, ať jezdí nebo stojí. Jak dlouho můžeme nechat auto špinavé? Jak jej co nejsnáze umýt?

“Pravidelné mytí auta se vyplatí hned z několika důvodů. Čistá skla znamenají lepší výhled a vyšší bezpečnost. Pokud necháte ulpívat pyl, hmyz, drobné kapky nektaru z listnatých stromů nebo ptačí trus na laku delší dobu, mohou chemické reakce nevratně narušit lak. Pravidelným mytím se také proplachuje odtokový systém vozu. Pokud se systém ucpe, časem může vyvolat korozi na skrytých místech a způsobit zatékání vody do auta,” radí Filip Kučera z Auto Esa.

V praxi máme několik možností, jak zbavit auto jarních nečistot. Podívejte se na výhody a nevýhody různých způsobů mytí.

Mytí doma: levné, pomalé, pracné...

Pro někoho, kdo má vhodné místo a rád se této činnosti věnuje, bude největší výhodou možnost zkontrolovat detailně stav karoserie. Během několika procedur (namáčení, mytí houbou, oplach a sušení utěrkou) padne váš zrak na každý díl karoserie hned několikrát, a tak objevíte i drobná poškození laku, kol, lišt nebo plastů, kterých byste si jinak nevšimli. Můžete tak včas účinně zasáhnout například pomocí sady na opravu laků.

Související obsah

Pro mnohé motoristy však mytí doma může být časově náročné a namáhavé. Nevhodnými čistícími prostředky také můžeme uškodit životnímu prostředí.

Mytí v samoobslužném centru: levné, rychlé, méně pracné...

Pro rychlé a levné umytí se nejvíce hodí tlaková voda, která je k dispozici v samoobslužných mycích centrech s různými chemickými přísadami, které ulehčují mytí. Odpadá v nich nutnost používat houbu nebo kartáč na mytí a utěrku na vysušení karoserie.

Velkou výhodou mycích boxů je mnohem účinnější oplach v porovnání s domácí hadicí. Díky tlaku můžete účinně propláchnout odtokový systém vozu nebo komponenty podvozku. Tlaková pistole je také výborným pomocníkem k odstraňování zaschlého ptačího trusu nebo hmyzu. Podle míry znečištění auta a vaší zručnosti zaplatíte za mytí v boxu 30 až 100 korun.

Mytí v automatické kartáčové myčce: dražší, rychlé, bez práce...

Nejčastěji jsou kartáčové myčky součástí služeb čerpacích stanic. Jediná práce, která vás bude ve většině automatických myček čekat je vybrat si program a postupovat podle návodu. Čím dražší program zvolíte, tím lepšího výsledku dosáhnete. Za mytí u pumpy zaplatíte obvykle 100 až 300 korun.

Související obsah

Rotující kartáče jsou však pro lak tím nejagresivnějším způsobem mytí, který můžete zvolit. Časté mytí v kartáčích se na laku vozu podepisuje ztrátou lesku v důsledku přibývání miniaturních škrábanců. Automatické myčky obecně šetří vodou a jen těžko odstraní špínu z nepřístupných míst karoserie. Když to nejde jinak, zajeďte alespoň jednou za čas do boxu s tlakovou pistolí odstranit nedodělky z kartáčů nebo občas svěřte auto profesionálům.

Profesionální ruční mytí: dražší, pomalejší, bez práce…

Na ruční mytí v profesionální myčce si musíte nějaký čas vyhradit, i když si necháte provést jen základní službu umytí a vysušení karoserie. Cena této služby se pohybuje od 300 do 500 korun a někdy i výš. Výhodou bude perfektní výsledek včetně umytí kol nebo vysušení mezidveřních prostorů. Profesionální ruční mytí je nejšetrnější a nejúčinnější způsob, jak si nechat umýt auto.

Související obsah

Jak často bychom měli mýt auto?

“Většina výrobců doporučuje mytí auta, jednou za týden nebo i častěji podle provozních podmínek. Neměli bychom zapomínat ani na interiér. Už jen základní úkony, jako vysávání a utírání prachu, výrazně zpomalují opotřebení interiéru. Auta, o které bylo pravidelně pečováno, lépe drží cenu,” odpovídá Filip Kučera z Auto Esa.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události