Bezpečnost

"Malý nákup" z obchodu s nábytkem? Tohle napáchá už v rychlosti 45 km/h!

Výlet do obchodu s nábytkem se může snadno zvrhnout, z plánovaného malého nákupu je najednou poměrně objemný náklad. Jak to všechno nacpat do auta? Většina řidičů se tím nepáře, prostě sklopí sedačky a nahází krabice do zavazadelníku. Může to být osudná chyba, ukazuje crash test autoklubů ADAC a ÖAMTC.

Na parkovištích velkých obchodů s nábytkem je to poměrně častý výjev - řidiči hází všemožné krabice do kufru i do ostatních částí svých vozů s jediným cílem: hlavně, aby se to tam všechno nějak vešlo. Zajištění nákladu v tu chvíli málokdo věnuje pozornost.

Rakouský autoklub ÖAMTC zveřejnil video z crash testu, které ukazuje, co takový "malý nákup" může v autě napáchat. Až uvidíte záběry, možná krabice příště v kufru raději zajistíte.

Experti postavili na testovací dráhu dva Golfy Variant - jeden se zajištěným nákladem a druhý s nezajištěným. Vozy poslal proti bariéře rychlostí 45 km/h. Už při takto nízké rychlosti však mohou být následky srážky tragické!

Související obsah

"Neměli byste se tím nechat zmást, protože náraz už při této rychlosti odpovídá volnému pádu z výšky osmi metrů," upozorňuje technik ÖAMTC Steffan Kerbl. "Následky nehody se špatně zajištěným nákladem jsou dramatické," dodává.

Na záběrech je vidět, že nezajištěné těžké balíky při nárazu částečně vytrhnou sedadla před sebou z jejich kotevních úchytů a tlačí řidiče i spolujezdce dopředu. Část nákladu proráží i čelní sklo. Je patrné, že by posádka utrpěla těžká nebo dokonce smrtelná zranění.

Související obsah

Ve druhém autě drží náklad upínací popruhy a menší krabice jsou uloženy tak, aby nemohly vyletět vpřed. Navíc náklad jistí síť na zavazadla. Tato výbava pomáhá udržet nákup vzadu a ten tak následky nárazu nijak nezhoršuje. Experti radí, aby při převážení objemnějšího nákladu byly i zadní sedačky zajištěné popruhy, pokud na nich nikdo nesedí nebo pokud je potřeba je sklopit.

"Možnosti osobního automobilu jsou ale i tak omezené," varuje Kerbl. "Test ukázal, že limity jsou překročené i při relativně nízkých rychlostech a užitečném zatížení 145 kilogramů." doplňuje.

Související obsah

Při simulované nehodě krátce působila na popruhy síla odpovídající hmotnosti přes sedm tun, pokud se pásy nepoužijí, létají s touto razancí po autě části nákladu.

Rady ÖAMTC:

- Krabice zespodu a především shora upevněte pomocí popruhů a oček v zavazadelmníku.


- Použijte zavazadlovou síť, pokud je k dispozici.


- Uložte volné části do krabic, křehké zboží zabalte do přikrývek.


- Rozložte hmotnost tak, aby těžké předměty byly dole.


- Absolutně se vyvarujte nákladu, který přesahuje do prostoru pro cestující. V takovém případě raději náklad přepravte v dodávce nebo na přívěsu.


- Skládejte náklad co možná nejtěsněji, to znamená tak, aby byly krabice zapřené o pevné části vozu, které můžou zabránit jejich sklouznutí.


- Zajistěte opěradla zadních sedadel popruhy, pokud na nich nikdo nesedí.


- Pokud to není nutné, zadní sedadla nesklápějte, mohou také sloužit jako ochranná přepážka.


- Dbejte na správný tlak vzduchu v pneumatikách a povolené zatížení nápravy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události