Domácí

Řidiči, pozor na přejezdech! Policisté chystají přísné kontroly

Policisté chystají během prázdnin přísnější kontroly na železničních přejezdech. Neukázněné řidiče budou okamžitě pokutovat. Oproti loňsku totiž stoupl počet mrtvých na železničních přejezdech o třetinu a dopravní přestupky stále přibývají. Například v květnu u Dobříkova na Orlickoústecku vjel řidič před projíždějící vlak. Pak prorazil závory a ujel.

Uražená závora – to po muži zůstalo. Strojvedoucí sáhl po brzdě, ale stejně zastavil až půl kilometru za přejezdem. "S mužem v autě cestovalo dalších pět lidí," řekla policejní mluvčí Lenka Vilímková.

Řidič u výslechu řekl, že cestu neznal. Spoléhal se na navigaci, ale ta mu přestala fungovat. Sáhnul tedy po mapě a sledoval ji prý víc než samotný provoz. Hrozí mu rok vězení a ztráta řidičského oprávnění.

Související obsah

Letos zatím zemřelo na přejezdech 18 lidí. Je to o třetinu víc než loni. Umíralo se při každé třetí nehodě, loni při každé sedmé. Třeba koncem dubna zemřela po srážce s vlakem na Plzeňsku žena a dvě děti.

Minulý týden za podobných okolností zahynul v autě spolujezdec. Při červnové nehodě na Benešovsku autobus zkřížil cestu vlaku – zraněných bylo deset. Policie chce statistiky změnit.

"Jedná se o jednu z našich priorit a skutečně o prázdninách budeme na vytipovaných železničních přejezdech mnohem více vidět," potvrdil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Související obsah

A správce trati slibuje, že některé přejezdy budou letos i bezpečnější. U 52 budou nově závory. U dalších 70 se objeví výstražná světla. A objeví se i kamery.

"Umožní monitorovat a pokutovat protiprávní chování řidičů. Nejde o represi, ale o preventivní krok," tvrdí mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Letos půjde o investici za jednu miliardu korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události