Elektromobily

Poláci mají vlastní automobilku. Značka Izera má konkurovat i Škodě

Na trh má vstoupit nová automobilka. Jmenuje se Izera, stojí za ní polský podnik ElectroMobility Poland a vyrábět bude výhradně elektromobily. Podívejte se, jak budou vypadat.

Poláci konečně mají svojí vlastní automobilku. Projekt ElectroMobility Poland (EMP) prezentoval první výsledky - ukázal dva prototypy elektromobilů, které se budou vyrábět pod značkou Izera.

Polsko dosud bylo největším evropským automobilovým trhem bez vlastní automobilky, Izera to má změnit. Projekt EMP vznikl už před čtyřmi lety v režii polské vlády a několika energetických firem, z tohoto spojení teď vznikla nová značka, která odkazuje na název Jizerských hor rozprostřených na hranici Polska a Česka a velebí tak čistotu přírody. Logo připomíná střelku kompasu.

Automobilka bude vyrábět jen elektromobily a v úterý ukázala, jak by měly vypadat. Představila prototypy hatchbacku a SUV, se kterým chce konkurovat i chystané Škodě Enyaq iV.

Související obsah

Za návrhem prototypů stojí slavné studio Italian Torino Design, podílel se i dlouholetý polský designer Jaguaru Tadeusz Jelec. Podle něj nepůjde o agresivní auta, spíš o sympatické rodinné vozy.

Zatím však jde o předvýrobní prototypy, takže výsledná podoba se může ještě dost změnit. I když prototyp hatchbacku by se prý měl blížit finální podobě budoucího vozu. Výroba v nové továrně má každopádně začít až v roce 2023, do té doby ale projekt spolyká ještě 4,5 miliardy polských zlotých (26 miliard korun).

Elektromobily by měly být schopny dojet na jedno nabití 400 km, v nabídce budou dvě varianty baterií s kapacitou 40 kWh nebo 60 kWh. Zrychlení z 0 na 100 km/h by mělo být pod 8 sekund a maximální rychlost kolem 160 km/h.

Vozy mají být připraveny i na autonomní řízení druhého stupně, zvládnou varování před hrozící kolizí, monitorování slepého úhlu nebo rozpoznávání dopravních značek. Víc toho zatím Poláci neprozradili.

Roli technického integrátora plní německý Edag Engineering, která se postarala o platformu, na které prototypy stojí.

Související obsah

Polské elektromobily se mají prodávat jen online a jen na splátky. Zpočátku chce vyrábět 100.000 vozů ročně, ale rozjet to má postupně na dvojnásobek. Izera se chce pochopitelně prosadit i za polskými hranicemi, tak se podívejte, s čím:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Elektromobily

Důležité Události