Automobilky

Které automobilky mají nejvěrnější zákazníky: Vládnou japonské značky

Které automobilky mají nejvěrnější zákazníky: Vládnou japonské značky
Zdroj: Lexus

Nejloajálnější zákazníky mají Lexus a Subaru. Alespoň podle aktuálního průzkumu 2020 U.S. Automotive Brand Loyalty Study americké analytické firmy J.D. Power. Ten ukazuje, jak jsou zákazníci věrní jednotlivým automobilovým značkám.

Žebříček automobilek s nejvěrnějšími zákazníky opět vedou producenti z Japonska. Mezi prémiovými značkami zvítězil Lexus. V kategorii masového trhu, tedy mezi populárními vozy určenými nejširšímu poli zákazníků pak kralují Subaru, Toyota a Honda.

Studie 2020 U.S. Automotive Brand Loyalty Study vychází z údajů týkajících se rozhodování Američanů, kteří v období od června 2019 do května 2020 vyměnili automobil. Rozhoduje podíl zákazníků, kteří se rozhodli pro vůz stejné značky. Průzkum zahrnoval automobily všech ročníků.

Luxusní značky

Pro Lexus je to druhé vítězství v řadě v U.S. Automotive Brand Loyalty Study v kategorii producentů luxusních aut. Pro další vůz značky Lexus se rozhodlo 48 % zákazníků, loni tento koeficient činil 47,6 %.

Japonská prémiová značka předběhla německou konkurenci. Hned za ní se umístil Mercedes-Benz a na stupně vítězů se dostalo i BMW. První pětku uzavírají Porsche a Audi. Pořadí na čelních pozicích tak zůstává stejné jako vloni.

Masový trh

V kategorii populárních značek je podíl věrných zákazníků ještě vyšší. První příčku zaujalo Subaru s výsledkem 60,5 %, hned za ním pak skončila Toyota, která získala 60,3 %. Třetí místo v žebříčku připadlo dalšímu japonskému producentovi, a to Hondě (58,7 %).

I v tomto případě zůstalo pořadí na prvních třech pozicích stejné jako vloni, byť loajalita zákazníků Subaru klesla o jeden procentní bod, zatímco Toyotě a Hondě věrní motoristé mírně přibyli.

Související obsah

Vysoké umístění japonských producentů se dá z velké části připsat vyhlášené spolehlivosti. V loňském hodnocení spolehlivosti Consumer Reports se "na bednu" dostaly tři japonské značky, a to Lexus, Mazda a Toyota.

Související obsah

Letos pak byl Lexus ES nejlepší v celé 31leté historii J.D. Power U.S. Vehicle Dependability Study, což je studie věnovaná producentům nejspolehlivějších automobilů a modelů s nejmenším počtem závad.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Automobilky

Důležité Události