Autonomní auta

Za volantem sledovala televizní šou. Teď má na triku zabití z nedbalosti

Ze zabití z nedbalosti v USA obvinili šestačtyřicetiletou Rafaelu Vasquezovou. Ta seděla za volantem samořízeného Volva XC90 společnosti Uber ve chvíli, kdy auto srazilo a usmrtilo chodkyni. Vasquezová měla jako záložní řidička sledovat provoz a dohlížet na autopilota, místo toho se ale v autě dívala na televizní šou.

Tragická nehoda se stala na jaře 2018 v Tempe na předměstí amerického Phoenixu. Samořiditelné Volvo XC90 společnosti Uber Technologies srazilo zdrogovanou bezdomovkyni, která přes potemnělou vozovku tlačila kolo. Auto chodkyni nedokázalo správně rozpoznat, takže nezačalo brzdit. Devětačtyřicetiletá žena na následky zranění zemřela.

Byl to první smrtelný střet autonomního vozidla s chodcem.

Dva a půl roku po nehodě v Arizoně obžalovali záložní řidičku vozidla ze zabití z nedbalosti, píše deník Daily Mail.

Rafaela Vasquezová pracovala jako záložní bezpečnostní řidič. Jejím úkolem bylo sledovat silnici a dohlížet na autonomní systémy v testovacím autě. V případě selhání autopilota, měla převzít řízení. Jenomže místo toho před nehodou sledovala na svém telefonu pěveckou soutěž The Voice a provozu se příliš nevěnovala.

Záběry zachycující tragickou nehodu a vteřiny těsně před ní:

Policie následně uvedla, že nehodě se dalo vyhnout. Americký Národní úřad pro bezpečnost dopravy (NTSB) potvrdil, že autonomní Volvo nedokázalo chodkyni správně rozeznat a nedokázalo samo nehodě zabránit.

Související obsah

Úřad vytkl Vasquezové nečinnost a Uberu některá chybná rozhodnutí a nedostatečnou pozornost věnovanou bezpečnosti při vývoji autonomního vozidla.

Související obsah

Uber po tragédii svůj program testování autonomní vozů v Arizoně ukončil. Státní zástupci každopádně už vloni v březnu uvedli, že společnost U není za nehodu trestně zodpovědná.

Související obsah

Pravděpodobnou příčinou nehody bylo podle NTSB právě to, že Vasquezová nesledovala provoz. Ta teď soudu prohlásila, že se cítí být nevinná. Zatím byla propuštěná na svobodu, proces by měl začít příští rok v únoru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autonomní auta

Důležité Události