Dálnice

Může řidič vjet do policejní kolony? Zákon mluví jasně. Ale co ta zbraň?

Záběry, na kterých policista míří na řidiče samopalem, ve čtvrtek proběhly sociálními sítěmi i zpravodajstvím. Řidič sporťáku se pokoušel předjet policejní kolonu. Co o tom říkají pravidla silničního provozu?

Na záběrech je vidět jen zlomek celé situace: je patrné, že se zelený sporťák snaží na dálnici podjet policejní dodávku. Policista sedící na místě spolujezdce se ho jal umravnit - vytahuje z okénka samopal, kterým šoféra zahání zpátky.

Z videa je jasně patrné, že policejní auto má zapnuté majáky a před ním jede další blikající vůz. I podle zjištění TV Nova před dodávkou jela další tři policejní auta, která doprovázela náklaďáky převážející cenný náklad.

Související obsah

Šlo tedy o policejní kolonu. Jak se v podobných případech mají chovat ostatní řidiči, popisuje silniční zákon - § 41 Jízda vozidel s právem přednostní jízdy, odstavec 7:

Řidiči ostatních vozidel musí vozidlům s právem přednostní jízdy a vozidlům jimi doprovázeným umožnit bezpečný a plynulý průjezd, a jestliže je to nutné, i zastavit vozidla na takovém místě, aby jim nepřekážela. Do skupiny tvořené vozidly s právem přednostní jízdy a vozidly jimi doprovázenými se řidiči ostatních vozidel nesmějí zařazovat.

Řidič zeleného mercedesu chtěl spíš předjíždět, než se řadit mezi doprovodná vozidla. Z dostupných záběrů není patrné, zda policejní vozy v tu chvíli zabíraly oba pruhy, nebo jen ten levý. Ve skupině policejních aut každopádně řidič sporťáku neměl co dělat, policisté nemohli předvídat jeho další chování. "Z videa je patrné, že řidič, který podjížděl policejní kolonu, se nechoval tak, jak by měl správní účastník provozu na pozemní komunikaci," komentoval situaci bezpečnostní expert Andor Šándor.

Policisté někdy umožňují ostatním řidičům kolonu předjet, zvlášť pokud doprovázejí pomalu jedoucí vozidlo, drží svou formaci v pravém pruhu. Je to ale na jejich benevolenci a řidiči by měli mít jistotu, než se do něčeho podobného pustí.

Související obsah

Druhý problém je, že sportovní auto předjíždělo zprava… Předjíždění zprava (podjíždění) mimo obec je zakázané. Kromě dvou výjimek: pokud jedete rychleji v připojovacím nebo odbočovacím pruhu při najíždění či sjíždění z víceproudé silnice, nebo při takzvané souběžné jízdě (v souvislých proudech vozidel v hustém provozu, v zácpách a podobně). Nic takového se v tomto případě nedělo.

"První věc je, že někdo se snaží předjet vozidlo s přednostním právem v jízdě, které navíc jede na majáky. Druhá, že došlo k předjetí zprava. Z toho videa je zřejmé, že došlo k protiprávnímu jednání," vyjádřil se pro TV Nova i dopravní expert Robert Kotál. Řidiči v takovém případě hrozí ztráta řidičáku na šest až dvanáct měsíců, pokuta deset tisíc korun a sedm bodů.

Související obsah

Otázka je, zda byl vytažený samopal adekvátním prostředkem, jak řidiče upozornit na protiprávní počínání… Policista mohl nejspíš varovat šoféra rukou nebo terčíkem. Ale třeba se to i stalo, samopal mohl být až poslední výstrahou. To záběry neukazují.

Počínání člena eskorty už policie prověřuje. "Zveřejněným videem se z vlastní iniciativy zabýváme. Veškeré okolnosti v současné chvíli prověřuje odbor vnitřní kontroly krajského ředitelství hlavního města Prahy. V případě zjištění porušení platných právních norem bude věc s policisty řešena v kázeňském řízení," dodala už ve čtvrtek policejní mluvčí Eva Kropáčová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dálnice

Důležité Události