Autosedačka

Češi vybírají autosedačky: Po směru, nebo proti? Levné, nebo radši dražší?

Češi vybírají autosedačky: Po směru, nebo proti? Levné, nebo radši dražší?
Zdroj: HTS BeSafe

Bezpečnost je pro Čechy při výběru dětské sedačky do auta klíčová. Velká část rodičů je ochotná připlatit, dávají při tom jednoznačně přednost sedačkám umístěným proti směru jízdy. Návody na instalaci ale většina lidí ani nečte.

Jak rodiče v Česku pro své děti vybírají sezení do auta? Ukázuje to anketa, kterou v létě provedla spotřebitelská organizace dTest. Zapojilo se 1180 lidí.

Série otázek směřovala na nejvíce diskutované oblasti – jakým kritériím a typům autosedaček dávají rodiče při nákupu přednost, kde je nakupují a jak moc dbají na jejich správnou instalaci.

Dítě, které je lehčí než 36 kilogramů a zároveň měří méně než 150 centimetrů, musí být při jízdě usazeno v autosedačce. Věk v tomto ohledu nehraje roli.

Bezpečnost patří jednoznačně mezi hlavní kritéria při výběru autosedačky (99,4 %), následovalo pohodlí dítěte (54,3 %) a až na třetím místě skončila s velkým odstupem cena (21,2 %).

Související obsah

Jen pětina rodičů zohledňuje při výběru cenu sedačky, ale zároveň více než polovina dotázaných uvedla, že mají při nákupu finanční limit. Každopádně drtivá většina je ochotna investovat 5.000 až 10.000 korun a velmi často i více.

"Dobrou zprávou je, že podle výsledků nezávislých testů naší organizace se najdou bezpečné sedačky i v cenově nižších kategoriích, a rodiče tak nemusejí utrácet za bezpečný a kvalitní produkt desítky tisíc korun,“ říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Čtyři z pěti respondentů dávají přednost specializovaným kamenným obchodům. Nákup na internetu by prý využilo jen 16 % dotázaných.

Související obsah

Mezi typy autosedaček jednoznačně zvítězily protisměrné, volilo by je devět z deseti Čechů. "Směr instalace sedačky je řadu let předmětem debat. Česká norma stanovuje, že dítě by mělo být v autě posazeno proti směru jízdy alespoň do věku 15 měsíců. Obecně se doporučuje volit protisměrnou instalaci, dokud to sedačka umožňuje či dokud dítě takovou jízdu vydrží a vměstná se nohama. Existují protisměrné sedačky i pro čtyřleté děti. Pracovníci ADAC radí protisměrnou instalaci zhruba do dvou let věku dítěte. Konečné rozhodnutí je vždy na rodičích," doplňuje Hana Hoffmannová.

Pokud jde o upevnění autosedaček, respondenti se rozdělili na třetiny: jedna třetina dává přednost upevnění pomocí bezpečnostního pásu vozidla, druhá raději volí isofix a třetí je to v podstatě jedno.

Související obsah

Přestože při instalaci sedaček dělá řad lidí chyby, návody Češi moc nečtou: Téměř polovina respondentů odpověděla, že instalaci zvládá bez návodu, jen třetina uvedla, že návod využije.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události