Děti v autě

Důležité tipy pro cestování s dětmi. Kdy použít sedačku a kdy podsedák?

Důležité tipy pro cestování s dětmi. Kdy použít sedačku a kdy podsedák?
Zdroj: Škoda Storyboard

Důležitou podmínkou pro cestování s dětmi je použití schválených a pro děti vhodných autosedaček, které jim v případě nehody poskytnou maximální možnou ochranu. Jaké typy jsou ideální v různých věkových kategoriích? Kdy může dítě sedět jen na podsedáku? A které místo v autě je pro děti nejbezpečnější?

Děti potřebují ve voze tu nejlepší ochranu. Jejich svaly a kosti jsou stále ve vývinu a nejsou tak pevné a odolné jako u dospělých, proto je důležité, aby se malým pasažérům během cestování autem dostalo náležité ochrany.

Podle národních předpisů děti do 150 centimetrů výšky a do 36 kilogramů váhy musí cestovat v autosedačce. Během každé jízdy musí být dítě v autosedačce pochopitelně řádně připoutáno.


Nejbezpečnějším místem ve voze je pro děti zadní sedadlo, optimálně na straně za spolujezdcem, kde hrozí nejméně rizik při nastupování, vystupování nebo poutání. Menší děti mohou cestovat otočené proti směru jízdy na předním sedadle spolujezdce za předpokladu, že je deaktivován čelní airbag spolujezdce. Otočení ve směru jízdy je povoleno, jen pokud je k takovému použití daná sedačka oficiálně schválena.

Související obsah

“Řidič si tyto informace může ověřit v manuálu k autosedačce nebo v návodu k obsluze vozu, a také se může poradit se svým prodejcem. Před nákupem autosedačky je vhodné ji ve voze vyzkoušet, čímž lze odhalit například krátký bezpečnostní pás nebo nevhodnou velikost pro daný vůz,” radí odborníci automobilky Škoda Auto, která pod značkou Škoda Originální příslušenství nabízí vhodné autosedačky pro děti všech věkových kategorií. Všechny autosedačky z její nabídky plní aktuální normu ECE a prošly také řadou přísných testů jako například nárazovými testy NCAP nebo bezpečnostními požárními testy.

Dětská autosedačka může být ve voze upevněna tříbodovým bezpečnostním pásem nebo pomocí systému ISOFIX. U systému ISOFIX se kotvy umístěné na sedačce připojí ke dvěma kotevním bodům, které se nacházejí na sedadlech mezi sedákem a opěradlem. Toto pevné spojení s karoserií vozu zajišťuje vyšší bezpečnost, jednoduchou manipulaci a eliminuje chyby spojené se špatnou instalací.

Související obsah

Dodatečnou stabilitu dětské autosedačce dává třetí kotevní bod, který se nachází převážně před sedadlem v prostoru nohou. Například všechny současné škodovky jsou kromě systému ISOFIX vybaveny třetím úchytným bodem TopTether ve formě háčku na zadní straně opěráku sedadel.

Děti starší 4 let již mohou pro cestování použít jen takzvaný podsedák, ale výrazně lepší ochranu před zraněním hlavy nebo krku během případné nehody jim poskytuje dětská autosedačka s opěradlem a bočním vedením.

Dětské autosedačky jsou rozděleny do pěti kategorií. Škoda Originální příslušenství nabízí 4 varianty dětských autosedaček:

Dětské autosedačky kategorie 0 a 0+:

Kategorie 0 je vhodná pro novorozence a kategorie 0+ pro děti do hmotnosti 13 kg. Tyto autosedačky se umísťují výhradně proti směru jízdy, aby se předešlo přílišnému namáhání zad a krku dítěte při nouzovém brzdění.

Související obsah

Před instalací takové autosedačky v ní musí být kojenec již připoután. Autosedačka se pak položí na sedadlo, bezpečnostní pásy se protáhnou určenými otvory a zajistí. Poté se bezpečnostní pás upraví a pevně utáhne i na zadní straně autosedačky. Držadlo autosedačky se upraví do cestovní pozice. Na závěr je třeba tahem zkontrolovat správné utažení bezpečnostních pásů.

Alternativou pro upevnění autosedačky kategorie 0 a 0+ je upevnění zacvaknutím do předpřipravené základny aretované pomocí systému ISOFIX.

Dětské autosedačky kategorie 1:

Do kategorie 1 patří autosedačky pro děti ve věku od 9 měsíců do 4 let. Sedačky jsou orientovány většinou ve směru jízdy. V případě nárazu sedačky dobře absorbují energii a chrání především hlavu a krk, které jsou nezranitelnější. Vnější skořepina sedačky slouží také jako ochrana proti předmětům volně letícím kabinou během nárazu.

Při volbě autosedačky je nutné dbát především na správnou velikost, protože jen dostatečně velká sedačka nabízí dítěti přiměřený komfort a bezpečí. Autosedačka se zapojuje do ISOFIX kotevních bodů, TopTether úchyt se zajišťuje do háčku na zadní straně opěradla sedadla. Dítě je v sedačce zabezpečeno pětibodovým pásem.

Související obsah

Z bezpečnostních důvodů není vhodné dítě zapínat do sedačky v teplém oblečení jako je zimní bunda, a pokud je to nutné, měla by se bunda přehodit až přes bezpečnostní pásy. Připoutání je tak těsnější a bezpečnostní pásy dítě rychleji zadrží během nouzového brzdění.

Dětské autosedačky skupiny 2 a 3:

Dětské autosedačky kategorie 2 a 3 jsou vhodné pro děti starší 4 let s hmotností nepřesahující 36 kg. Některé sedačky stačí položit na sedadlo a dítě v ní připoutat bezpečnostními pásy, podobně jako na podsedáku. Alternativou je dodatečné uchycení pomocí kotevních bodů ISOFIX. Autosedačky pro starší děti s bočním vedením nabízejí oproti lehčím a jednodušším podsedákům lepší ochranu zad a hlavy a dítě si může lépe opřít hlavu, pokud chce odpočívat nebo spát.

Související obsah

Při výběru dětské autosedačky je potřeba dbát nejen na pohodlí dítěte během cesty, ale i při nastupování a vystupování.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události