Hypersporty

Nový král? Tohle je teď nejrychlejší produkční auto světa! FOTO a VIDEO

Rekord pokořen? Zatím to pořád není oficiální, ale vše tomu nasvědčuje. SSC Tuatara je nejspíš aktuálně nejrychlejším produkčním vozem na světě. Americká média tvrdí, že hypersport pokořil rekordní jízdy Bugatti Chiron Super Sport 300+ i dosavadního oficiálního rekordmana Koenigsegg Agera RS, který v roce 2017 na dálnici v nevadské poušti dokázal "letět" rychlostí přes 447 km/h.

Má svět produkčních automobilů nového krále? Ultimátní hypersport SSC Tuatara je velmi vážným kandidátem na nablýskanou královskou korunu. Minulý týden podle dostupných zpráv pokořil rychlostní rekord na uzavřené dálnici v americké Nevadě.

Výrobce nádherného vozu oficiální vyjádření teprve chystá, ale podle zpráv KPVM-TV v Las Vegas rekord minulý týden skutečně padl.

Oficiálně zatím drží Guinnessův světový rekord sériových vozů Koenigsegg Agera RS, který před třemi lety na stejném místě uprostřed nevadské pouště svištěl nejvyšší rychlostí 277,9 míle za hodinu, tedy mírně přes 447 km/h. Zvládl to podle regulí ve dvou sprintech, pokaždé v jiném směru tak, aby se v oficiální zápis co nejvíc eliminoval účinky větru.

Agera RS ve skutečnosti dosáhla v jednom směru rychlosti 457 km/h, ale průměr v obou směrech snížil výsledek na zmíněných 447 km/h.

Související obsah

Ještě rychlejší byl v září 2019 Bugatti Chiron ve speciální verzi Super Sport 300+. Na testovací trati Ehra-Lessien v Německu prolomil hranici 300 mil v hodině a dostal se až na 304,7 mph, tedy přes 490 km/h. Jenomže pouze v jednom směru… Údajně proto, že povrch dráhy neumožňoval opakovat jízdu i obráceně, bylo by to prý při takové rychlosti moc nebezpečné. Oficiálním rekordmanem tak Chiron není.

Svět rekordů teď čeká, co přesně v nevadské poušti předvedl hypersport od SSC. Nejvyšší rychlost Tuatary se odhaduje na neuvěřitelných 312 mph, tedy přes 502 km/h!!!

Rovný úsek nevadské dálnice 160 byl během pokusu uzavřen pro běžný provoz oficiálně kvůli "natáčení", u kterého asistovala policie, vrtulník i tryskáč… Dosavadní zprávy potvrdily, že se tam severoamerický výrobce se svou "raketou" opravdu snažil o pokoření rekordu a podle všeho byl i úspěšný. Na oficiální potvrzení a výsledné údaje o dosažené rychlosti si ale ještě musíme chvíli počkat.

SSC Tuatara má sílu až 1775 koní (1305 kW), kterou generuje dvakrát přeplňovaný motor V8 od Nelson Racing Engines o objemu 5,9 litru.

Související obsah

Automatizovaná sedmistupňová převodovka přenáší na zadní kola nejvyšší točivý moment 1 735 Nm v 6800 otáčkách za minutu. V závodním režimu se o řazení stará inteligentní robot s reakcí v kratší než 100 milisekund. Podívejte se na tu palbu (a poslechněte si i zvuk!):

 

Hypersport váží necelých 1250 kilogramů a může se pochlubit koeficientem odporu 0,279 díky aktivním aerodynamickým prvkům.

Automobilka chce postavit celkem 100 kousků, cena začíná v přepočtu někde na hranici 40 milionů korun.

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události