Škoda Auto

Nové Octavie jsou komplet: Projeďte se sportovním RS i Scoutem! VIDEO

Nové Octavie jsou komplet: Projeďte se sportovním RS i Scoutem! VIDEO
Zdroj: Škoda Storyboard

Čtvrtá generace nejprodávanější řady značky Škoda je nyní kompletní díky sportovně laděnému modelu Octavia RS a robustní verzi Scout. Prohlédněte si obě vrcholné verze do detailu v galeriích i za jízdy v přiložených videích.

Škodovka podrobně představuje vrcholné verze nové generace Octavie. "Nabídku čtvrté generace modelu Octavia doplňují modely Škoda Octavia RS a Octavia Scout. Těší mě, že pokračujeme v úspěšné tradici sportovně laděného vozu a verze pro aktivní životní styl. Čtvrtá generace vozu Škoda Octavia je všestrannější, nabízí více digitálních technologií a je šetrnější k životnímu prostředí než kdy předtím. Náš ikonický model nabízíme ve verzi liftback i kombi, s pohonem předních nebo všech kol, s moderními benzinovými, naftovými motory nebo s pohonem na zemní plyn. K dispozici jsou také elektrifikované verze s plug-in hybridním pohonem a mild-hybridní technologií," uvádí člen představenstva Škoda Auto Christian Strube.

Škodovka si pochvaluje, že aktuální generaci bestselleru zákazníci přijali velmi dobře. Vrcholné modely řady Octavia to mají ještě umocnit. Oba nabízejí ještě vyšší úroveň bezpečnosti, nové asistenční systémy, vyšší úroveň komfortu a moderní prvky konektivity.

Octavia RS poprvé nabízí tři typy pohonu. RS iV, první model RS značky s plug-in hybridním pohonem, nyní doplňují verze s nejvýkonnějšími naftovými a benzinovými motory. Motor 2,0 TDI generace Evo má výkon 147 kW (200 k) a je k dispozici s pohonem předních kol i pohonem všech kol. Motor 2,0 TSI nové generace Evo nabízí výkon 180 kW (245 k) a pohon předních kol.

V kombinaci s motorem 2,0 TDI o výkonu 147 kW (200 k) a pohonem všech kol dokáže táhnout brzděný přívěs až do hmotnosti 2.000 kg. Objem palivové nádrže s pohonem předních kol je 50 litrů, o 5 litrů více než standardní verze. Verze s pohonem všech kol má nádrž dokonce na 55 litrů.

Nový motor 2,0 TSI vychází z motoru použitého u minulé generace RS 245. "Při vývoji byl největší důraz kladen na zlepšení efektivity motoru při zachování skvělých dynamických vlastností, zejména výkonu 180 kW (245 k). Mezi nejvýznamnější vylepšení patří zvýšení vstřikovacího tlaku paliva na 350 bar, nový tvar dna pístů a nové těsnění u klikové hřídele snižující tření, což vede ke snížení spotřeby paliva. Další změny byly provedeny na výfukovém potrubí a systému zapalování," popisuje automobilka.

Motor 2,0 TDI o výkonu 147 kW (200 k)má shodný základ s ostatními naftovými motory generace Evo, má však blok motoru z hliníku a také hliníkové písty se sadou pístních kroužků s optimalizovaným třením. Také jsou použity jiné ojnice a silnější ojniční čepy. Pro zajištění vyváženějšího chlazení je turbodmychadlo chlazené kapalinou.

Lepší trakci a jízdní vlastnosti zajišťuje v případě verzí s motorem TSI standardně dodávaná elektronicky řízená uzávěrka diferenciálu na přední nápravě VAQ. Jedná se o šestou generaci elektrohydraulické vícelamelové spojky, která dokáže přenášet až 1600 Nm na jedno kolo, oproti 500 Nm, které přenáší standardní systém XDS+ ostatních modelů Octavia.

Pohon všech kol, který je u varianty s motorem TDI nabízen na přání, přenáší hnací sílu pomocí nové, elektronicky řízené lamelové spojky šesté generace. Ta je téměř o 0,8 kg lehčí než spojka předchozí generace. K optimální účinnosti přispívá použití oleje s nízkou viskozitou, snížené předpětí ložiska a vylepšené vnitřní mazání.

Řídicí elektronika pohonu 4×4 reaguje v řádech milisekund na měnící se situaci na vozovce a pomáhá tak dynamickému průjezdu zatáčkami. V momentě odlehčení vnitřního kola převede systém 4×4 část hnacího momentu na protější kolo a vůz tak získá trakci.

Součástí standardní výbavy je snížený sportovní podvozek, adaptivní podvozek DCC Škodovka nabízí na přání za příplatek.

V rámci volby jízdního režimu je také možnost navolit si jednotlivé parametry, například tlumicí charakteristiku, charakteristiku řízení nebo řazení automatické převodovky DSG na centrální obrazovce s úhlopříčkou 10" pomocí posuvné lišty.Víceprvková zadní náprava má zajistit komfort a dobré vlastnosti při ovládání. Nejvýkonnější varianta je vybavena sedmnáctipalcovými brzdami. Naftová verze modelu RS je vybavena šestnáctipalcovými brzdami na přední nápravě a patnáctipalcovými brzdami na zadních kolech.

Podívejte se na novou Octavii RS:

Nová Octavia Scout má v nabídce tři naftové a benzinové motory. Model ve verzi kombi s robustními prvky karoserie a vlastnostmi offroadového vozu je opět nabízen s pohonem všech kol.

I ve verzi Scout má premiéru nejsilnější naftový motor 2,0 TDI o výkonu 147kW (200 k). A pro pohon všech kol i Scout využívá novou elektronicky řízenou lamelovou spojku šesté generace. Software umí rozpoznat na základě jízdy řidiče, zda je aktuálně pohon všech kol zapotřebí.

Tradiční výbavou verze Scout je paket pro špatné cesty s o 15mm zvýšenou světlou výškou a ochranou podvozku vpředu i vzadu. Na přání je k dispozici také adaptivní podvozek DCC.

Scout je jediný model řady Octavia, který nabízí funkci Off-road. Ta je součástí standardní výbavy a zapíná se přes obrazovku volby jízdního režimu. Přizpůsobuje nastavení systémů jízdní stability pro jízdu v terénu. Změní se tak průběh reakce plynového pedálu a DSG převodovka řadí ve vyšších otáčkách. Obsahuje rovněž asistenta pro jízdu z kopce.

Podívejte se na novou Octavii Scout:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Škoda Auto

Důležité Události