Agresivita

Blikání, troubení, najíždění. Pak kamioňák předvedl hrozivý manévr

Řidič kamionu nesnesl pomalejší jízdu osobáku a rozhodl se řidiče před sebou velmi tvrdě "poučit". Nestačilo mu to. Hned vzápětí ohrozil všechny kolem sebe velmi riskantním předjížděním. Podívejte se sami.

Nejčastějším spouštěčem nepřiměřeného chování na našich silnicích je pomalá jízda ostatních řidičů. V nedávném průzkumu pro Českou asociaci pojišťoven více než třetina šoférů přiznala, že je "šneci" na silnicích přivádí do varu.

To je i případ kamioňáka z našeho videa. Na záběrech je vidět, jak se u Sukorad nedaleko Mladé Boleslavi řítí do křižovatky v protisměru. Předjíždí přes plnou čáru, přes odbočovací pás. Se svým těžkým návěsem se hrne kupředu bez ohledu na ostatní. Už před tím prý osobní auto před sebou problikával, troubil, najížděl na něj. Pak mu definitivně ruply nervy a předvedl nebezpečný manévr.

Důvodem k tomu všemu byla právě pomalá jízda. Řidič osobního auta připouští, že jel pomaleji než kamion. Ale neblokoval při tom rychlejší pruh na dálnici, ani se nijak extrémně neploužil po okresce. Prostě jen jel podle předpisů…

"Jeli jsme předepsanou rychlostí. Řidič kamionu nás ohrožoval už v obci a když jsme vyjeli z obce, najel na nás a začal předjíždět přes plnou čáru a tím ohrozil i protijedoucí kamion," popisuje řidič, jehož palubní kamera záběry zaznamenala.

"To, co se děje na silnicích, je šílené," dodává.

Související obsah

To, že někdo jede podle předpisů, opravdu nedává agresorům důvod předvádět na silnicích něco takového. Ostatně ani kdyby jel řidič osobáku výrazně pod limitem, rychlejší šofér nemá právo ho za to "trestat" a navíc při tom ohrožovat lidské životy.

Související obsah

"S různými projevy agresivity se na silnicích setkáváme téměř denně. Nemusí se přitom jednat vždy jen o vědomé nerespektování pravidel silničního provozu jako je záměrné nedání přednosti nebo překračování povolené rychlosti. Neštěstím mohou skončit i zdánlivě neškodné projevy vzteku jako je troubení či rozzlobená gestikulace," říká šéf dopravní policie Jiří Zlý.

"Pokud někdy usedáte za volant a už vás předtím něco jiného rozčílilo, nemyslete na to a soustřeďte se výhradně na řízení. Je potřeba zejména nepřeceňovat svoje řidičské schopnosti a udržet své ego na uzdě. V případě, že vás podráždí nějaká situace až během jízdy, je potřeba si takový moment uvědomit, a jednat poté s klidnou hlavou, jinak totiž nekontrolujeme svoje reakce dostatečně. Jediným správným přístupem je v obou případech ohleduplný styl jízdy,“ dodává dopravní psycholožka Vlasta Rehnová.

Související obsah

Z průzkumu, který si letos nechala zpracovat Česká asociace pojišťoven, vychází, že zbytečně pomalá jízda ostatních vyprovokuje k ostřejšímu stylu jízdy více než třetinu řidičů. Agresivního chování se přitom mnohdy dopouštějí i na první pohled obyčejní a vzorní řidiči. Ať už se jedná o nebezpečné předjíždění, nedodržování bezpečné vzdálenosti nebo záměrné vybržďování, ke kterému se přiznal každý desátý řidič.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události