Nadměrný náklad

Dechberoucí záběry: Neuvěříte, že jde na náklaďáku převézt něco takového!

Dechberoucí záběry: Neuvěříte, že jde na náklaďáku převézt něco takového!
Zdroj: P. Adams Schwertransporte

Přijde vám úvodní snímek jako hříčka z Photoshopu, chyba v počítačové hře nebo nějaký optický klam? Vězte, že jsou to skutečné záběry. Zachycují přepravu obřího 67metrového listu turbíny větrné elektrárny.

Ostré zatáčky v lesích, kopce i náročné křižovatky uprostřed zástavby. To všechno s téměř 70 metrů (!) dlouhým nákladem, který není položený na návěsu, ale trčí vysoko do vzduchu…

Byla to zvláštní podívaná, když lucemburská společnost P. Adams Schwertransporte na konci loňského roku přepravovala obrovský list k turbíně větrné elektrárny. Vznikly při tom snímky z dronu, které vypadají spíš jako optický klam než realita. A vzbudily velký rozruch.

Jak upozorňuje portál Jalopnik, náklaďák sice může vést náklad delší, než je on sám, většinou je ale takový náklad položený na návěsu. V tomto případě to však tak jednoduše nejde - vytočit se s něčím takovým v serpentinách a ulicích města není možné.

Související obsah

Téměř sedmdesátimetrový list z vrtule tak upevnili na speciální návěs s otočnou nástavbou, která drží náklad ve vzduchu. Vypadá to spíš jako jeřáb. Celý návěs je při tom zatížený, aby ho vrtule nepřevrátila.

Související obsah

Řídit, když náklad má těžiště někde hodně vysoko nad vámi, to chce pořádný kumšt. Speciální souprava ani nemá klasickou kabinu pro řidiče. Manévruje s ním operátor s obřím ovladačem v rukou - jako by ovládal monstrózní auto na vysílačku.

Řídí těžký návěs s nezávislými nápravami i nástavbu, která otáčí a naklápí dlouhý náklad podle potřeby. Na všechno dohlíží celý tým lidí. Podívejte se na detailní starší záběry jednoho podobného transportu - dobře je na nich vidět řízení stroje i naklápění kratší vrtule tak, aby projela městem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Nadměrný náklad

Důležité Události