Kamiony

Podvody kamioňáků. Podívejte se, jak policejní tým odhaluje jejich triky!

Čím se zabývá takzvaný policejní "kamion tým"? V terénu kontroluje technický stav nákladních vozidel, váží náklad a také se snaží odhalit triky, kterými se kamioňáci snaží ošálit digitální tachografy nebo manipulují s emisemi. Jak vypadá policejní zátah na kamiony? Na to se podívejte ve videu přímo z terénu.

Musí znát triky kamioňáků a také musí vědět, jak je přímo v terénu odhalit. Kontrolují při tom elektroinstalaci, správnou funkci jednotlivých systémů, často kvůli tomu musí rozebírat některé části vozidel a lézt i pod ně. "Kontroly nákladní, především kamionové dopravy, jsou v mnoha ohledech specifické a na tým policistů, kteří se touto problematikou zabývají, klade vysoké odborné nároky, zejména technického charakteru," popisuje práci "kamion týmu" policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Například na Olomoucku tvoří "kamion tým" policisté z oddělení silničního dohledu krajského ředitelství, z dálničního oddělení i dopravní policisté jednotlivých územních odborů. Doplňují je technici z mobilní expertní jednotky. "Spolu tvoří tým s dokonalým technickým a mobilním zázemím, díky kterému jsou schopni bezproblémově "operovat" kdekoli v terénu," doplňuje Vybíhalová.

Související obsah

Vedle hloubkových kontrol technického stavu náklaďáků se tým samozřejmě soustředí také na dodržování sociálních předpisů. Takže je zajímá, zda řidiči dodržují bezpečnostní přestávky a nepřekračují předepsanou dobu řízení.

Při tom odhalují nelegální zařízení ovlivňující správnou funkci digitálního tachografu nebo manipulace s emisemi. "Mnohdy je to velmi mravenčí práce, protože užívané podvodné praktiky jsou stále sofistikovanější a není možné přímo v terénu odhalit veškeré související komponenty. V případě podezření z neoprávněné manipulace se tak může kontrola protáhnout až na několik hodin a skončit i zajištěním vozidla k znaleckému zkoumání," popisuje policejní mluvčí.

Další běžnou činností týmu je kontrolní vážení nebo kontrola vozidel přepravujících nebezpečné látky. "Mezi nejčastěji řešené prohřešky patří právě překračování hmotnostních limitů, ale také nerespektování doby odpočinku a s tím spojená jízda bez karty řidiče, případně s využitím karty jiného z řidičů," dodává Jiřina Vybíhalová.

Související obsah

Za porušení povinností nejen řidičům, ale i dopravcům hrozí ve správním řízení tučné pokuty a v závažnějších případech musí řidiči počítat i se zákazem řízení.

Související obsah

Jak dopadl zátah "kamion týmu" minulý pátek v Mohelnici? Podívejte se v úvodním videu. Prozradit můžeme, že dva z řidičů se nevyhnuli pokutě a zahraniční dopravci museli složit kauci ve výši 70 tisíc korun. Padly i pokuty za špatný technický stav a další tři přestupky dopravců policisté oznámili k dalšímu projednání.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události